Generał Skrzypczak wyleciał z rządu wskutek intrygi izraelskiego lobbysty?

W niedawnym głośnym wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej” gen. Skrzypczak stwierdził, że stracił stanowisko wiceministra obrony narodowej wskutek działań lobbysty izraelskiej firmy zbrojeniowej.

 

“Kiedy odszedłem z armii, przybliżył się do mnie Mieczysław Bull, lobbysta izraelskiej firmy zbrojeniowej. I niebawem wszyscy się przekonamy, jak on mocno jest związany z naszymi służbami. On był na tyle mocny, że przy pomocy mediów i służb był w stanie rozjechać wiceministra obrony narodowej” – mówił Skrzypczak – Miał rozległe znajomości wśród generałów. Doskonałe znajomości w polskim przemyśle zbrojeniowym i w Sztabie Generalnym. […] Miał bardzo złe zdanie o polskim przemyśle, ja zawsze tego przemysłu broniłem. Wiedziałem, że rocznie na pośredników i lobbystów z budżetu idzie 300–400 mln złotych. Bull chciał, żeby MON kupił bezzałogową wieżę do rosomaka w Izraelu. Ja uważałem, że można ją wyprodukować w Polsce. I wtedy usłyszałem, że on ma takie układy w służbach i że mnie zniszczą, zaszkodzą mi”.

Wieloletni pracownik Służby Kontrwywiadu Wojskowego Maciej Lew-Mirski w wywiadzie dla portalu wpolityce.pl ocenił zarzuty tej służby pod adresem Skrzypczaka jako “niejasne”. Byłego wiceministra okreslił jako “doświadczonego wojskowego”. “Wszystko wskazuje na to, że leżało mu na sercu dobro armii, a także zagwarantowanie jej najlepszego wyposażenia” – mówił Lew-Mirski. Nie wyklucza one, że gen. Skrzypczak padł ofiarą intrygi podobnej do tej jaką wcześniej zorganizowano przeciw innemu wiceministrowi oborny narodowej Romualdowi Szeremietiewowi. Twierdzi, że oskarżenia wyszły z tego samego kręgu oficerów SKW. “Nie ma żadnych wątpliwości, że gen. Skrzypczak naruszył wiele interesów grup lobbystycznych, które działają wokół wojska” – Lew-Mirski tłumaczy kontekst sprawy – “Jest list prywatnej osoby, która współpracowała z jednym z lobbystów do Premiera i jej doniesienie do prokuratury. Jeden z dzienników co kilka dni publikuje pochodzące z SKWtajne informacje broniące SKW i Janusza Noska w sporze z gen. Skrzypczakiem. Widać, że wiele osób czuje się zagrożonych w tej walce”.

Wpolityce.pl