Woli zostać w Mińsku

Białoruski prezydent Aleksandr Łukaszenka zrezygnował z przyjazdu do Moskwy na paradę zwycięstwa na placu Czerwonym zaplanowaną na 9 maja. Odwiedzi on Rosję w dniach 7 i 8 maja, a dzień później przyjmie defiladę zwycięstwa w Mińsku.

 

 − Defilada wojskowa w Mińsku nie jest możliwa bez obecności wodza naczelnego − wyjaśnił swą nieobecność na paradzie w Moskwie prezydent Białorusi. Dodał, że zgodnie z białoruską konstytucją tej defilady „nie może przyjąć nikt” oprócz niego. W dniach 7 i 8 maja prezydent Białorusi zamierza na czele białoruskiej delegacji odwiedzić Moskwę, wziąć udział w zaplanowanych tam uroczystościach, „aby zademonstrować w ten sposób jedność z ludem rosyjskim i wszystkimi, którzy cenią to zwycięstwo”. Łukaszenka weźmie także udział w złożeniu wieńców na grobie nieznanego żołnierza w Moskwie.

− Uważam, podobnie jak sądzą w rosyjskim kierownictwie, że winni jesteśmy należny hołd tym, którzy polegli w naszej obronie, a także tym, którzy wciąż żyją − powiedział białoruski prezydent. Na obchody święta zwycięstwa w stolicy Rosji nie przyjedzie większość przywódców zachodnich ani najwyższych przedstawicieli zwycięskiej koalicji antyniemieckiej.

Prezydent Czech Milosz Zeman, jak informuje czeska agencja CzTK, jako jeden z niewielu europejskich prezydentów będzie obecny na moskiewskich uroczystościach, ale nie będzie go na placu Czerwonym podczas wojskowej parady zwycięstwa. Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyleci do Rosji dzień po defiladzie. Inni europejscy przywódcy nie przylecą w ogóle.

Naszdziennik.pl