Liberland: Żyj i pozwól żyć innym!

Grupa czeskich obywateli postanowiła w zgodzie z normami prawa międzynarodowego utworzyć nowe państwo, czyli Wolną Republikę Liberland.

 13 kwietnia 2015 roku prezydent kraju Vít Jedlicka proklamował jej powstanie. W wywiadzie dla agencji Sputnik lider nowego tworu państwowego wypowiedział się na temat przyczyn powstania, ustroju politycznego, przyszłości i ideałach Wolnej Republiki.

– Czuliśmy, że nie zdołamy zmienić sytuacji politycznej w Czechach, gdzie są bardzo wysokie podatki, ogromna liczba przepisów, a także niewłaściwe wykorzystanie środków publicznych – wyjaśnił swoje stanowisko Jedlicka.

W oświadczeniu na oficjalnej stronie Liberlandu mowa jest o tym, że Wolna Republika powstała w wyniku sporu terytorialnego między Serbią a Chorwacją. Po wojnie domowej na terytorium byłej Jugosławii istniało wiele spornych i nierozgraniczonych obszarów, z czego skorzystała grupa obywateli Czech.

– Przeprowadzimy szereg działań w Serbii i Chorwacji w celu nawiązania bardziej formalnych stosunków. Budujemy kraj od podstaw. Mamy grupę prawników pracujących nad wszystkimi ważniejszymi przepisami, które powinniśmy zatwierdzić, aby stać się częścią społeczności międzynarodowej – powiedział Jedlicka.

Liberland ma 7 kilometrów kwadratowych powierzchni, tj. więcej niż Watykan czy Monako.

– Nie jesteśmy już mikronacją. Jesteśmy 10 razy bardziej zaludnieni niż Monako, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie zgłoszenia. Mikronacja jest właśnie tym, co spowoduje, że świat będzie bardziej wolny! – powiedział prezydent Liberlandu.

Vít Jedlicka podkreślił, że Liberland jest absolutnie neutralnym krajem i nie zamierza „wchodzić w konflikty z jakimkolwiek innym państwem”.

– Nie przystąpimy ani do NATO, ani do UE. Zamierzamy jedynie przyłączyć się do Organizacji Wolnego Handlu. Ponadto  głównym kryterium będzie tolerancja wobec wszystkich religii świata. W ideale chcielibyśmy mieć otwarte, bezwizowe granice – powiedział lider Wolnej Republiki.

Prezydent w wywiadzie dla Sputnika mówił również o możliwości ubiegania się o obywatelstwo. Podkreślił jednak, że bez inwestycji jest to dość długi proces.

– Dziś można złożyć wniosek o nadanie obywatelstwa. Ale proces nie jest szybki. I jeśli nie możecie nam od razu pomóc finansowo i materialnie, będziecie musieli dość długo czekać na swoją kolej. Bardzo potrzebujemy ludzi myślących podobnie we wszystkich sferach, zwłaszcza w dyplomacji i w wyższych kręgach – zaznaczył Jedlicka.

Liberland ma już własną flagę i własne godło. Ramy prawne są w trakcie tworzenia. Językiem urzędowym są czeski i angielski. W państwie ma obowiązywać zasada „Żyj i daj żyć innym”.

sputniknews.com