Spada poparcie dla Komorowskiego, a Kukiz rośnie w siłę

Takiego sondażu jeszcze w tej kampanii wyborczej chyba nie było. Według badania TNS Polska dla Wiadomości TVP, Bronisław Komorowski cieszy się poparciem TYLKO 39 procent ankietowanych.

W siłę rośnie Paweł Kukiz, który po raz pierwszy przekroczył magiczną granice 10 procent. Na Kukiza chce głosować 11 procent badanych.

Jeżeli ta tendencja się utrzyma to nie tylko będziemy mieli drugą turę wyborów ale wcale nie jest przesądzone, którzy kandydaci się w niej zmierzą. Najnowszy sondaż pracowni TNS Polska dla Wiadomości TVP przynosi niemałe niespodzianki jeżeli chodzi o rozkład sympatii wyborców dla kandydatów na najwyższy urząd w państwie.

Notowania prezydenta Bronisława Komorowskiego po raz pierwszy spadły poniżej 40 procent. Na urzędującego prezydenta chce głosować „tylko” 39 procent ankietowanych. Piszemy „tylko” ponieważ jeszcze miesiąc temu wielu komentatorów sceny politycznej przekonywało, że wybory mogą się rozstrzygnąć już w pierwszej turze. W niektórych sondażach Komorowski zgarniał ponad 60 procent głosów. To już jednak chyba polityczna przeszłość. W nowym sondażu na Komorowskiego chce głosować właśnie 39 procent ankietowanych.

Drugie miejsce w tym zestawieniu zajął kandydat PiS Andrzej Duda. Chce na niego głosować 25 procent badanych. Trzecią lokatę umocnił Paweł Kukiz, który cieszy się już poparciem 11 procent badanych. Jeszcze chwila, jeszcze momencik i być może …. Kukiz przeskoczy Dudę? W tej kampanii nic nie jest wykluczone.

Przeczytaj też: Szarmancki gest Andrzeja Dudy zachwycił Internautów

Czwarte miejsce zajęli wspólnie kandydatka niezależna, za której kampanię płaci SLD – czyli Magdalena Ogórek oraz Janusz Korwin Mikke. Każde z nich cieszy się poparciem 4 procent badanych. Daleko w tyle są Adam Jarubas z PSL oraz Janusz Palikot. Politycy mają poparcie 2 procent ankietowanych – każdy. Natomiast Grzegorz Braun może liczyć na poparcie 1 procenta badanych. Powody do zmartwień mają natomiast Marian Kowalski, Paweł Tanajno i Jacek Wilk – wszyscy z poparciem poniżej 1 procenta.

Wyniki sondażu komentowali goście programu „Forum” na antenie TVP Info. – Dramatyczny spadek (…) Widać strach w oczach. Desperację. – oceniał wynik Komorowskiego były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jarosław Sellin z PiS przekonywał, że druga tura jest już właściwie pewna a wyborcy Pawła Kukiza w drugiej turze zagłosują na Andrzeja Dudę. – Jeżeli faktycznie chcą zmiany. – mówił Sellin. Jarosław Kalinowski z PSL sukcesu Pawła Kukiza upatrywał w upodobaniu Polaków do kandydatów ant systemowych.

Nowy sondaż był też szeroko komentowany przez internautów na portalu Twitter.  – Sztabowcy odkryli najsłabszy element kampanii Komorowskiego: „Jest nim kandydat” – drwiła Aleksandra Jakubowska. Niektórzy widzą już drugą turę bez udziału Bronisława Komorowskiego. – Heh, jakby kampania trwała miesiąc dłużej, to w II turze spotkaliby sie Duda i Kukiz – napisał Paweł Rybicki.

Bartłomiej Łęczek

Więcej postów

1 Komentarz

Komentowanie jest wyłączone.