Macierewicz SZKODZI polskiej armii. „To jest sytuacja niesłychana”

– W tym układzie minister Macierewicz-prezydent Duda nic nie będzie grało. Póki Macierewicz będzie ministrem obrony narodowej będzie problem – ocenił w „Faktach po Faktach” TVN24 były wiceszef MON Czesław Mroczek (PO). – Jestem przekonany, że Kancelaria Prezydenta i Ministerstwo Obrony Narodowej dojdą do porozumienia – ripostował Arkadiusz Mularczyk (PiS). W „Faktach po Faktach” był komentowany konflikt na linii Ministerstwo Obrony Narodowej-Pałac Prezydencki. Andrzej Duda odwołał zaplanowane na 15 sierpnia nominacje generalskie.

„Utrwalona tradycja”

– Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego to już utrwalona tradycja – stwierdził Mroczek. – Zdarzało się w poprzednich latach, że mieliśmy jakieś różnice zdań na temat jakiejś pojedynczej nominacji, ale nigdy nie było tak, żeby prezydent – zwierzchnik sił zbrojnych – odrzucał w ogóle zgłoszone propozycje – tłumaczył.

– To pokazuje konflikt, który jest od początku między zwierzchnikiem sił zbrojnych-prezydentem, a ministrem obrony narodowej – ocenił były wiceszef MON. – Te napięcia, które są widoczne, w pewien sposób po części wynikają niestety ze słabości polskiej konstytucji – kontrował Arkadiusz Mularczyk z PiS. – Jak wiemy, prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, prowadzi politykę zagraniczną, ale ma stosunkowo mało instrumentów w tym zakresie – wyjaśnił.

„Zarabia polski Skarb Państwa”

Z tym stwierdzeniem nie zgodził się Mroczek. – My nie mamy tutaj problemu z niejasnością przepisu prawnego – ocenił. – Prezydent akurat na tym polu związanym z obroną, z siłami zbrojnymi, ma największe kompetencje i tutaj jest jasność. Chodzi o to, że prezydent wcześniej nie stosował tych narzędzi, które miał, a teraz zaczął stosować. W związku z tym tu nie pomoże żadna zmiana konstytucji. Chodzi o to, że prezydent nareszcie zaczął wykonywać funkcję zwierzchnika sił zbrojnych – dodał. – W tym układzie minister Macierewicz-prezydent Duda nic nie będzie grało. Póki Macierewicz będzie ministrem obrony narodowej będzie problem. Macierewicz szkodzi polskiej armii – podsumował Mroczek. – Naprawdę dużo bardzo pozytywnych rzeczy dzieje się w polskim wojsku – odpowiedział mu Mularczyk. – Stawia się przede wszystkim na polski przemysł zbrojeniowy, polskie fabryki mają pracę, zarabia polski Skarb Państwa, tworzy się Wojsko Obrony Terytorialnej – argumentował poseł PiS. – Proszę nie mówić takich banałów i ogólników – dodał.

„Wojska weekendowe”

– Odchodzą dowódcy doświadczeni, przychodzą ci, którzy powinni się jeszcze całe lata uczyć. Wojska Obrony Terytorialnej to są wojska weekendowe – tak Mroczek odniósł się do pozytywnej wizji polskiej armii roztaczanej przez Mularczyka. Gdy prowadzący program Grzegorz Kajdanowicz podkreślił, że konflikt pomiędzy szefem MON i prezydentem istnieje, mimo że wywodzą się oni z tego samego obozu politycznego, Mularczyk stwierdził: – To jest życie. Pan pewno z małżonką też czasami się spiera w różnych sprawach. – Jest pewna koncepcja, jest spór, co do osób, co do personaliów, co do kształtu reformy dowodzenia sił zbrojnych i jestem przekonany, że Kancelaria Prezydenta i Ministerstwo Obrony Narodowej dojdą do porozumienia i będzie konsensus w tej sprawie – powiedział Mularczyk. – Jestem przekonany, że w najbliższych tygodniach te sprawy zostaną uregulowane – dodał.

„To jest sytuacja niesłychana”

Odwołanie nominacji generalskich to nie jedyna oś konfliktu prezydenta i szefa MON. Na początku sierpnia okazało się, że od początku roku Andrzej Duda czeka na „stosowne wyjaśnienia” Antoniego Macierewicza w sprawie zarzutów pod adresem generała Jarosława Kraszewskiego, który w BBN pełni funkcję dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi. Biuro potwierdziło „medialne doniesienia”, że podległa ministrowi obrony narodowej Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) wszczęła w czerwcu postępowanie sprawdzające wobec generała.

„Skutkiem wszczęcia postępowania [przez SKW – red.] – zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie informacji niejawnych mogącego trwać 12 miesięcy – jest czasowe odebranie gen. J. Kraszewskiemu dostępu do informacji niejawnych, a tym samym uniemożliwienie mu wykonywania w pełnym zakresie obowiązków służbowych” – podało w komunikacie BBN. – To jest sytuacja niesłychana. I albo mamy do czynienia z wykorzystywaniem w sposób niewłaściwy służb przez ministra obrony albo na najwyższe stanowisko w otoczeniu prezydenta trafił człowiek, który nie daje rękojmi, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo – skomentował Mroczek. – A przecież wiemy, że generał Kraszewski to jeden z najbardziej doświadczonych polskich oficerów o dużych zasługach dla kraju. W związku z tym będziemy wyjaśniać tę sytuację. Nie może być zresztą tak, że wszczynając postępowanie sprawdzające odcina się człowieka, wyłącza się ważnego urzędnika państwowego z pracy. Nie może być tak, że minister może bez żadnej kontroli organu niezależnego doprowadzić do wyłączenia bardzo ważnej osoby z pracy – dodał.

„To są normalne sytuacje”

– Nie wiem, jakie są przesłanki wszczęcia procedury, jeśli została wszczęta, to będzie zakończona w swoim czasie. Jeśli są wątpliwości, powinny być sprawdzone – tak do sprawy odniósł się Mularczyk. – Niech działa prawo, niech działają instytucje, spokojnie poczekajmy, nie twórzmy jakiegoś konfliktu. To są normalne sytuacje, normalne napięcia, jakie wiążą się ze sprawowaniem władzy – dodał.

ŹRÓDŁO: TVN24

Więcej postów