Śmierć holenderskich żołnierzy. Minister obrony podała się do dymisji

Zaniedbania w sferze bezpieczeństwa – tak Rada do spraw Bezpieczeństwa w Holandii określiła w raporcie powód, który przyczynił się do śmierci dwóch żołnierzy z misji ONZ w Mali i poważnego zranienia trzeciego. Minister obrony Jeannine Hennis-Plasschaert oświadczyła, że w związku z ustaleniami autorów sprawozdania podaje się do dymisji.

Raport Rady ds. Bezpieczeństwa (OVV), która jest ciałem zajmującym się badaniem przyczyn katastrof i wypadków, został podany do publicznej wiadomości w ubiegłym tygodniu.

“Zaniedbania w sferze zasad bezpieczeństwa”

W raporcie stwierdzono między innymi, że śmierć dwóch żołnierzy i poważne zranienie trzeciego przez pocisk moździerzowy w czerwcu 2016 roku była spowodowana między innymi zaniedbaniami w sferze zasad bezpieczeństwa i higieny w armii. “Minister Hennis-Plasschaert uważała te standardy i normy za mniej ważne niż strategiczne cele, jakie stoją przed armią” – zaznaczono w sprawozdaniu.

Agencje zwracają uwagę na fakt, że Jeannine Hennis-Plasschaert ogłosiła swą dymisję w parlamencie we wtorek, w czasie debaty wokół nowego rządu Marka Rutte, który za kilka dni ma zastąpić przejściowy gabinet. Hennis-Plasschaert w tymczasowym rządzie odpowiadała za sprawy obrony.

Mali walczy z islamistami

Północna część Mali dostała się w 2012 roku przejściowo pod kontrolę islamistów, wypartych stamtąd potem w wyniku francuskiej interwencji zbrojnej. Latem 2013 roku do Mali zostały skierowane także siły ONZ, aby pomóc w normalizacji sytuacji na północy kraju. To w ich skład wchodzą holenderscy żołnierze. Nadal dochodzi tam jednak do ataków na siły pokojowe i żołnierzy malijskich. Ekstremiści działają także na pozostałym obszarze kraju.

PAP

 

Więcej postów