Macron znowu atakuje Polskę? „W Europie Środkowo-Wschodniej podejmowane są próby radykalnej przeróbki Europy”

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował we wtorek w dyskusji ze studentami Uniwersytetu im. Goethego we Frankfurcie nad Menem o utworzenie „koalicji dobrej woli” na rzecz Europy. Wraz z kanclerz Angelą Merkel otworzą wieczorem Międzynarodowe Targi Książki.

W ostatnich latach trochę straciliśmy myśl przewodnią – powiedział Macron cytowany przez agencję dpa. Prezydent zauważył, że w Europie Środkowo-Wschodniej podejmowane są próby „radykalnej przeróbki” Europy, co zdaniem dpa było odniesieniem do sytuacji w Polsce i na Węgrzech. Jego zdaniem potrzebna jest „marszruta” dla Europy przewidująca polityczną, socjalną i kulturalną konwergencję.

Macron i Merkel otworzą wieczorem 69. Międzynarodowe Targi Książki. Francja jest w tym roku gościem honorowym frankfurckiej imprezy, uważanej za największe na świecie spotkanie przedstawicieli branży księgarskiej. W tegorocznej edycji uczestniczy 7 tys. wystawców z ponad 100 krajów.

Podczas wizyty we frankfurckim ratuszu, gdzie wpisał się do złotej księgi miasta, Macron powiedział, że targi są „bijącym sercem europejskiej kreatywności, a także miejscem politycznej walki”.

Walczymy codziennie o to, by Francja, Niemcy, Europa i świat były miejscem, gdzie dialog i wsłuchiwanie się w innych zwyciężą nienawiść i przemoc – podkreślił prezydent Francji.

PAP

Więcej postów