Polska i Ukraina wydadzą deklarację, która usankcjonuje dalszą ukrainizację polskich szkół?

W ciągu 2-3 dni powstanie wspólny dokument, który zagwarantuje, że część przedmiotów w polskich szkołach na Ukrainie będzie nauczana po polsku. Przy czym z wypowiedzi ukraińskiej minister można zrozumieć, że będzie to mniej niż dotychczas.

Polska i Ukraina opracują wspólny dokument – deklarację, która ma gwarantować uczniom polskich szkół na Ukrainie nauczanie w ojczystym języku. Wydanie deklaracji zostało uzgodnione podczas dzisiejszych rozmów ministrów edukacji Polski i Ukrainy w Kijowie – podały agencje IAR i Ukrinform.

Według IAR polska minister edukacji Anna Zalewska podkreślała po spotkaniu, że rozmowy ze stroną ukraińską były trudne, ale konstruktywne. W ciągu 2-3 dni ma zostać podpisana deklaracja, która zagwarantuje „iż Polacy będą się na Ukrainie uczyć w języku ojczystym” – podaje IAR.

Tymczasem jak wynika ze słów ukraińskiej minister oświaty Liliji Hrynewycz cytowanych przez agencję Ukrinform, strona ukraińska w dalszym ciągu dąży do rozszerzenia zakresu przedmiotów nauczanych w języku ukraińskim w polskich szkołach.

Rozpoczęliśmy teraz prace nad wspólnym dokumentem, deklaracją, która potwierdza zobowiązania między naszymi stronami w zakresie zapewnienia i zagwarantowania prawa polskiej mniejszości do nauczania w języku ojczystym. Przy czym trzymamy się zasady rozszerzenia nauczania w języku ukraińskim. – powiedziała Hrynewycz.

Jednak według Hrynewycz zasada ta jest już przestrzegana w polskich szkołach, ponieważ część przedmiotów jest wykładana w języku ukraińskim. Tym różnią się od szkół węgierskich i rumuńskich na Ukrainie, gdzie całość programu jest nauczana w językach mniejszości.

Po spotkaniu zapowiedziano także, że 26. października we Lwowie odbędzie się „okrągły stół” z pracownikami szkół z polskim językiem nauczania, na którym zostanie omówiona kwestia implementacji ustawy o oświacie, m.in. które przedmioty będą nauczane po polsku, a które po ukraińsku.

Przypomnijmy, że najgłośniej przeciw nowej ukraińskiej ustawie oświatowej protestują Węgry. Ich zdaniem ustawa w sposób zasadniczy narusza układ o stowarzyszeniu zawarty między Ukrainą i Unią Europejską. W poniedziałek Węgry opowiedziały się za rewizją tego układu. Polska zapowiedziała, że nie poprze węgierskiego wniosku.

UKRINFORM

Więcej postów