Ranking przestępczości. Polska lepsza od Niemiec. Ukraińcy popełniają w Polsce coraz więcej przestępstw

Ranking został przygotowany przez ekspertów szwajcarskiej fundacji Światowe Forum Ekonomiczne, organizatora forum w Davos. Eksperci prosili o odpowiedź na pytanie: „Do jakiego stopnia przestępczość zorganizowana podnosi koszty prowadzenia biznesu”.

Ukraina zajmuje w rankingu 133 miejsce w Europie (im wyższe miejsce, tym więcej odnotowanej przestępczości). Jak twierdzi były ukraiński wiceminister spraw wewnętrznych Michaił Kornijenko: „Tylko w pierwszym półroczu nasza policja wykryła 109 zorganizowanych grup przestępczych, liczących w sumie 422 osoby. Liczba przestępstw dokonanych przez nie pozostaje stabilna od 2015 roku i wynosi ok. 1300. Tyle że obecnie dokonano tyle już w ciągu pół roku, a to znaczy, że ostatecznie będzie ona dwukrotnie większa”.

Z sąsiadów Ukrainy najgorszy wynik ma Mołdawia (114.), następna jest Rumunia (71.), Słowacja (64.), Węgry (56.) i Polska (54.). Jednak należy zaznaczyć, że Polska i Węgry w rankingu zajmują lepszą pozycję niż Niemcy (59. miejsce). Najmniejszy wpływ przestępczość zorganizowana ma na biznes w Finlandii, Norwegii i Omanie.

Ukraińcy popełniają w Polsce coraz więcej przestępstw

Wraz z napływem pracowników ze Wschodu znacząco wzrasta przestępczość w Polsce – informuje „Rzeczpospolita”.

Grażyna Zawadka i Izabela Kacprzak opisują na łamach „Rzeczpospolitej”problem wzrastającej przestępczości związanej z napływem imigrantów zza wschodniej granicy, głównie z Ukrainy. Choć zdecydowana większość szuka legalnej pracy, to jednak zjawisko ma również ciemną stronę – przekłada się na skalę przestępczości.

W 2011 roku o popełnienie przestępstw w Polsce było podejrzanych 493 Ukraińców, w 2014 roku ich liczba wyniosła już 1084. W ubiegłym roku obywateli Ukrainy z zarzutami było 1315, a do połowy obecnego – już 1030– wynika z danych MSWiA, na które powołują się dziennikarze „Rzeczpospolita”.

W więzieniach i aresztach w Polsce przebywa obecnie blisko około 200 Ukraińców (80 procent z nich to mężczyzni) – dwukrotnie więcej niż rok temu (w grudniu 2015 roku było ich 101).

– Skoro napływ imigrantów zarobkowych z Ukrainy się zwiększył, to proporcjonalnie będzie się zwiększał również ich udział w przestępczości kryminalnej– wyjaśnia na łamach gazety dr Cezary Tatarczuk, były komendant policji na Pomorzu, obecnie ekspert ds. bezpieczeństwa z Uczelni Kwiatkowskiego w Gdyni.

W ubiegłym roku, głównie za pracą, przybyło do Polski – według szacunków resortu pracy – od 300 do 500 tysięcy Ukraińców.

KRESY.PL / RZECZPOSPOLITA

Więcej postów