“New York Times”: Polacy odpowiadają za ZBRODNIE

“Pomijając pytanie dotyczące roli Polaków w Holocauście, którą twórcy ustawy najwyraźniej chcą ukryć, czy nie widzieliśmy już wcześniej takich prób przykrywania jednej z największych zbrodni w dziejach?” – pyta w edytorialu “New York Times”, komentując polską nowelizację ustawy o IPN.

“New York Times” zajął stanowisko w sprawie uchwały, która wywołała kryzys w relacjach polsko-izraelskich, a dotyczy karania za zarzucanie polskiemu państwu i narodowi współodpowiedzialności za Holocaust. Nowe przepisy gazeta nazywa “niepotrzebnymi, głupimi i obraźliwymi”.

“Polski rząd nie jest pierwszym, który próbuje przepisywać historię dla własnej korzyści. Związek Radziecki przez długi czas wolał mówić ogólnie o »ofiarach faszyzmu«, unikając specjalnych odniesień do Żydów, a Austria przez lata przedstawiała siebie jako »pierwszą ofiarę faszyzmu«” – zaznacza “New York Times”. “Jednak taki sposób myślenia został odrzucony wiele lat temu” – stwierdza gazeta.

Jednocześnie przyznaje, że Polacy, których kraj został podbity i okupowany przez Niemcy, muszą czuć ból, gdy słyszą o “polskich obozach śmierci”. “To były nazistowskie obozy śmierci. Co najmniej 1.9 mln polskich cywili zginęło w nich razem z trzema milionami polskich Żydów. (…) Niektórzy Polacy próbowali pomagać Żydom i zostali odznaczeni jako »Sprawiedliwi wśród narodów świata«” – przypomina “New York Times”.

“Jednak nie ulega również wątpliwości, że Polacy bezpośrednio lub pośrednio współodpowiadają za zbrodnie popełnione na ich ziemi i że są odpowiedzialni za antyżydowskie pogromy w trakcie i po wojnie” – stwierdza gazeta.

ONET.PL

Ważne: Grafika ilustrująca artykuł nie jest rzeczywistą fotografią, lecz ilustracją wykonaną na potrzeby wymowy artykułu.

Więcej postów