Minister Czaputowicz bezwarunkowo wsparł Ukrainę, zamiast w zamian za wsparcie domagać się odejścia od banderyzmu

Sytuacja na Ukrainie i w Syrii, przyszłość nuklearnego porozumienia z Iranem oraz sytuacja na Półwyspie Koreańskim były głównymi tematami poniedziałkowej dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli.

Rada dyskutowała na temat sytuacji na Ukrainie, zwłaszcza w zakresie wdrażania reform przez rząd w Kijowie. Omówiono także sytuację bezpieczeństwa we wschodniej Ukrainie. Szef polskiej dyplomacji wyraził poparcie dla europejskich aspiracji społeczeństwa ukraińskiego i podkreślił konieczność utrzymania unijnego wsparcia dla Ukrainy. Co interesujące, jak wynika z oficjalnego komunikatu umieszczonego na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski, minister Czaputowicz nie domagał się, aby w zamian za wsparcie ze strony Polski, Ukraina odeszła od banderyzmu [sic!].

Podczas wizyty w Brukseli Minister Czaputowicz uczestniczył także w nieformalnym spotkaniu szefów dyplomacji państw UE z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem i nic nie wskazuje na to, aby szef polskiego MSZ postawił swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi jako warunek sine qua non wzajemnej współpracy rezygnację ze zbrodniczej ideologii, do której współczesne państwo ukraińskie odwołuje się jako do ideologii państwowej.

Minister Czaputowicz odniósł się również do konfliktu w Donbasie, podkreślając poparcie Polski dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. – Będziemy wspierać wszystkie działania, które mają na celu wyraźny sygnał do Rosji, że prawo międzynarodowe nie może być łamane – zaznaczył szef MSZ. – Działalność Rosji nie sprzyja temu, żeby te sankcje, które już zostały nałożone w związku z aneksją Krymu i działalnością w Donbasie, zostały zniesione. Nie ma żadnego sygnału ze strony Rosji, że chce zmienić swoje postępowanie – dodał.

Omówiono ponadto sytuację w Syrii, w tym przygotowania do konferencji na temat Syrii i regionu, która odbędzie się w Brukseli w dniach 24-25 kwietnia br. Podczas dyskusji ministrowie poruszyli również kwestię krytycznej sytuacji humanitarnej we Wschodniej Ghucie oraz konieczności przestrzegania postanowień rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2401. Minister Czaputowicz podkreślił, że konflikt w Syrii powinien być rozwiązany drogą negocjacji pokojowych pod auspicjami ONZ. W spotkaniu udział wziął Specjalny Wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura.

MSZ

 

Więcej postów

5 Komentarze

  1. Te qrwy polityczne nie długo posrają się od tej jebanej UPAdliny rzygam już PISbanderą włażą w dupę śmieciom banderowskim jaki te tłuki mają wtym interes nie mam najmniejszego pojęcia pseudo polskie błazny pośmiewiskiem świata nigdy przenigdy nie zagłosuję na PIS klaunów jak również lewackich follsdojczy

  2. Pan Premier pomylił się do Ministra Czaputowicza. Nie podoba Nam się to, że kosztem Polaków liże tyłki banderowców.

Komentowanie jest wyłączone.