9 wybryków Donalda Trumpa, które Europejczycy kochali nienawidzić

Amerykański prezydent Donald Trump, w trakcie swojej czteroletniej kadencji nie tylko mocno wstrząsnął dotychczasowym globalnym porządkiem, ale dał też światu nieco rozrywki. Jak pisze Laurenz Gehrke z POLITICO, ta rozrywka nader często wzbudzała bardziej irytację niż śmiech, zwłaszcza w Europie.

W dniu amerykańskich wyborów Donald Trump Junior tweetnął swoją “prognozę mapy wyborczej”, na której cała Europa była w kolorze czerwieni, barwach Partii Republikańskiej (z wyjątkiem Chorwacji i Liechtensteinu, które w ogóle nie zostały podkolorowane). Z niejasnych przyczyn również Morze Czarne jest na tej mapie czerwone.

Nie wiadomo skąd miał tę pewność zwycięstwa, bo tata małego Donka, w czasie gdy był prezydentem Stanów Zjednoczonych, nie miał zbyt wielu przyjaciół w Europie.

Donald Trump Senior powiedział natomiast i zrobił wiele rzeczy, które zadziwiły, zirytowały (i w cichości rozbawiły) Europejczyków.

Oto niektóre z jego najlepszych/najgorszych momentów:

Piekło w Brukseli

Na początku 2016 roku, kiedy Trump był jeszcze tylko kandydatem na prezydenta, określił Brukselę jako “piekło” (albo bardziej dosłownie “piekielną dziurę”, bo w oryginale brzmi to “hellhole”).

Stwierdził mianowicie w wywiadzie telewizyjnym, że brakuje tam “asymilacji” ludności muzułmańskiej i uściślił: “Jedziesz do Brukseli – ja byłem w Brukseli dawno temu, 20 lat temu, tak pięknie, wszystko tam jest takie piękne – a teraz to tak, jakby mieszkać w piekle”.

Wizyta Merkel w Białym Domu

Dwa miesiące po inauguracji, Trump powitał Angelę Merkel w Gabinecie Owalnym, ale nie wydawał się zbyt zadowolony z tego, że gościł niemiecką kanclerz. W pewnym szczególnie niezręcznym momencie prezydent odmówił podania ręki pani Merkel, prawdopodobnie dąsając się o zbyt niskie niemieckie wydatki na obronę i deficyt handlowy.

Zdjęcie przywódców na szczycie NATO

Podczas szczytu NATO w Brukseli w 2017 roku, Trump został przyłapany na tym, jak spycha z drogi premiera Czarnogóry, Duško Markovića, by przedostać się do pierwszego rzędu przy wspólnym zdjęciu z innymi przywódcami NATO. Trump wyglądał na mocno zadowolonego z siebie i za chwilę wyprostował marynarkę i uśmiechnął się do aparatów.

“Piękna” Brigitte Macron

Również w 2017 roku, Trump złożył oficjalną wizytę we Francji, spotykając się z Emmanuelem i Brigitte Macronami. Pierwsza dama Francji najwyraźniej ujęła prezydenta USA, bo na nagraniu wideo słychać, jak mówi do niej “jesteś w takiej dobrej formie”, a potem zwraca się do jej męża: “jest w takiej dobrej formie fizycznej”. I podsumowuje: “Piękna”.

Luki w znajomości geografii

W 2018 roku Le Monde poinformował, że chociaż Melania Trump pochodzi ze Słowenii, to jej mężowi nieco brakuje wiedzy na temat Bałkanów. Otóż wygłosił przemówienie, w którym poinformował, że to kraje bałtyckie są odpowiedzialne za wojnę jugosłowiańską – prawdopodobnie dlatego, że ich angielska nazwa “Baltics”, tak niewiele się różni od “Balkans”.

Rzucamy cukierkami

Na szczycie G7 w Kanadzie w czerwcu 2018 r. światowi przywódcy, w tym Merkel, Macron i Shinzō Abe z Japonii, próbowali nakłonić Trumpa do podpisania komunikatu w sprawie międzynarodowego porządku opartego na zasadach. Ten moment uchwycono na zdjęciu, które stało się wiralem.

Według amerykańskiego politiloga Iana Bremmera, Trump wtedy wstał, wyjął z kieszeni dwa cukierki, rzucił je przed niemiecką kanclerz i powiedział: “Angela, nie mów, że nigdy nic ci nie daję.”

U królowej Elżbiety

Podczas pierwszej oficjalnej wizyty w Wielkiej Brytanii, Trump i Melania spotkali się z królową Elżbietą II w zamku Windsor, gdzie prezydent złamał protokół, idąc przed monarchinią.

Po powrocie do domu, Trump powiedział, że królowa kazała mu czekać i skrytykował media za informowanie, że to on spóźnił się na spotkanie. Wizyta prezydenta w Wielkiej Brytanii była transmitowana na żywo w telewizji i są materiały filmowe pokazujące 92-letnią królową, jak przez 12 minut czeka na Trumpa, popatrując na zegarek.

Szczery list

9 października 2019 r. Trump wysłał list do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana w sprawie sytuacji w Syrii, który zanurzony był mocno w retoryce jego konta na Twitterze. “Historia spojrzy na ciebie pozytywnie, jeśli zrobisz to w sposób właściwy i humanitarny”, czytamy w liście. “Będzie w tobie na zawsze widzieć diabła, jeśli nie stanie się coś dobrego. Nie zgrywaj twardziela. Nie bądź głupi!”

“Giuseppi jest bardzo, bardzo szczęśliwy”

Kiedy w marcu tego roku, w pierwszych dniach pandemii, Stany Zjednoczone postanowiły wysłać do Włoch wart miliony dolarów sprzęt medyczny, Trump powiedział o włoskim premierze Giuseppe Conte, że “Giuseppi był bardzo, bardzo szczęśliwy” z powodu tego daru – ta błędna wymowa, która zabrzmiała zabawnie dla włoskich uszu, wywołała kpiny we Włoszech i dała początek tej dość chwytliwej przyśpiewce.

MICHAŁ BRONIATOWSKI

Więcej postów