Ziobro szantażuje Morawieckiego? Minister o tym, co się stanie, gdy premier nie zawetuje budżetu UE

Zbigniew Ziobro jest przekonany, że premier Mateusz Morawiecki zawetuje porozumienie dotyczące powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością w danym kraju. Rozwiązanie to popiera większość krajów UE. Przeciwko są tylko Polska i Węgry. Co się stanie, jeżeli premier nie zastosuje weta, które może oznaczać dla Polski utratę ogromnych środków unijnych? Zbigniew Ziobro mówi o konsekwencjach.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w odpowiedzi na pytanie, co by się stało w momencie, gdyby premier Mateusz Morawiecki nie zawetował unijnego budżetu, zareagował bardzo stanowczo. Na początku podkreślił, że rozumie, że jest to kwestia “teoretycznych rozważań” i nie ma wątpliwości co do stanowiska premiera i innych polityków PiS. Po chwili jednak zmienił ton.

– Jestem przekonany, że wszyscy myślimy tak samo i weto zostanie tutaj zastosowane. Natomiast jeśli pan mnie pyta o czysto teoretyczną sytuację (…), to w takim wypadku oznaczałoby to całkowitą utratę zaufania do premiera z wszelkimi tego konsekwencjami, które z takich sytuacji wypływają – powiedział Zbigniew Ziobro w odpowiedzi na pytanie dziennikarza podczas konferencji prasowej poświęconej kwestiom praworządności. Podkreślił, że były “pewne rozdźwięki”, jeśli chodzi o lipcowy szczyt Rady Europejskiej, natomiast teraz cały obóz mówi “jednym głosem”.

 Na czym polega powiązanie budżetu UE z praworządnością? 

Na początku listopada między prezydencją niemiecką a Parlamentem Europejskim wypracowane zostało porozumienie w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością. Polska i Węgry grożą, że jeśli ta zasada zostanie wprowadzona w życie, zawetują cały wynegocjowany już budżet Unii na lata 2021-2027.

W praktyce dla Polski mogłoby się to wiązać z m.in. utratą milionów euro z unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa. W liście skierowanym do szefów instytucji UE dotyczącym budżetu wspólnoty premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko i nie może się zgodzić na uznaniowość mechanizmu.

Porozumienie w sprawie powiązania przestrzegania zasad praworządności z budżetem UE zakłada, że Komisja Europejska będzie mogła uruchomić mechanizm prowadzący do zamrożenia środków, np. przy zagrożeniu dla niezależności sądownictwa w danym kraju. Decyzje w tej sprawie będą jednak podejmowane przez państwa członkowskie UE większością kwalifikowaną. Następnie rozwiązania te zatwierdzić Parlament Europejski i Rada UE. Kraje mają możliwość zablokowania decyzji dotyczącej zwiększenia zasobów własnych UE, dzięki której możliwe ma być zebranie z rynków finansowych środków na fundusz odbudowy po koronawirusie.

(PAP, Onet)

Zobacz także:

Polski rząd nie chce zgodzić się na powiązanie budżetu unijnego z praworządnością.

Zbigniew Ziobro mówi o konsekwencjach dla Mateusza Morawieckiego.

Czy Mateusz Morawiecki podjął ostateczną decyzję w sprawie weta?

Dlaczego Zbigniew Ziobro nalega na weto?

Czy unijny budżet może stać się kością niezgody między politykami?

Jakie będą konsekwencje weta?

FAKT.PL

Więcej postów