Zakaz przemieszczania się na Boże Narodzenie? Morawiecki: Planujemy rozwiązania prawne

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą zupełnie inne niż dotychczasowe. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do wszystkich, aby spędzić je w najbliższym gronie rodzinnym. – Nie podróżujmy między miastami – zaapelował do Polaków. I dodał, że rząd rozważa różne scenariusze, łącznie z zakazem przemieszczania się.

– Planujemy rozwiązania prawne, które umożliwią wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się. Proszę nie planować żadnych wyjazdów, żadnych nart w Austrii czy we Włoszech – to komentarz premiera do możliwości świątecznych spotkań czy wyjazdów. 

 Redukcja kontaktów społecznych fundamentalna 

Szef rządu zwrócił uwagę, że chociaż od kilku dni obserwujemy względną stabilizację liczby zakażeń, to jednak wirus cały czas zbiera swoje śmiertelne żniwo. – Sytuacja nadal jest bardzo poważna – mówił. – Redukcja kontaktów społecznych w okresie świąt Bożego Narodzenia jest tematem fundamentalnie ważnym dla dalszego przebiegu epidemii. Dlatego pracujemy również nad takimi możliwościami prawnymi, które ograniczą przemieszczanie się.

Podczas konferencji prasowej w sobotę premier był pytany, czy rząd planuje wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się podczas świąt Bożego Narodzenia. Morawiecki ocenił, że redukcja kontaktów społecznych w czasie świąt “jest tematem fundamentalnie ważnym dla dalszego przebiegu epidemii”.

– Dlatego pracujemy również nad takimi możliwościami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się. Dlatego już dzisiaj apeluję, żeby najlepiej nie zamawiać żadnych wyjazdów, żadnych atrakcji turystycznych ani w Austrii, ani we Włoszech, ani w Szwajcarii, ani również w Polsce – powiedział premier.

 Pakiet wsparcia dla zamkniętych branż 

Zaznaczył jednocześnie, że rząd już zaproponował “szeroki pakiet wsparcia dla branż”. Wskazał, że “najbardziej poturbowane” przez drugą falę koronawirusa są branże: turystyczna, hotelarska i gastronomiczna.

– O te branże szczególnie zadbamy, ale wszystkich Polaków musimy dzisiaj poprosić, żeby nie planowali wyjazdów, dużych spotkań rodzinnych, bo wtedy dochodzi do tego mieszania się pomiędzy sobą ludzi i zwiększonego prawdopodobieństwa transmisji koronawirusa – dodał.

– Te święta to czas nadziei, ale też test, od którego będzie zależeć, ile polskich firm przetrwa, ile rodzin uniknie dramatu utraty miejsc pracy – dodawał wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin. Zapowiedział dialog z biznesem w sprawie kolejnych decyzji dotyczących działania gospodarki w pandemii.

Jak podkreślił wicepremier Gowin, ogromna odpowiedzialność spoczywa na każdym z nas.

– Przed nami są te najważniejsze dla Polaków w trakcie roku święta – święta Bożego Narodzenia – mówił. Zaapelował w imieniu polskich przedsiębiorców, związkowców, pracowników, by miały one charakter “szczególnie kameralny”. – Powinniśmy je spędzić wśród tych, którzy rzeczywiście są najbliżsi z najbliższych – zaznaczył. – Te święta to jest czas nadziei, ale te święta to jest także test; i od tego, jak zdamy ten test, zależeć będzie, to ilu z nas przeżyje ten trudny czas, ilu z nas uniknie uszczerbków na zdrowiu, ile polskich firm przetrwa ten trudny okres, ile rodzin uniknie dramatu, jakim zawsze jest utrata miejsc pracy.

Gowin zapewnił, że “rząd dołoży wszelkich starań, by uratować jak najwięcej miejsc pracy i jak najwięcej firm”.

Epidemia koronawirusa przyczyniła się do tysięcy ludzkich dramatów na całym świecie. Nie oszczędziła także tej rodziny. Rodzice chłopca umarli w odstępie kilku miesięcy. A czterolatek mówi teraz coś, od czego pęknąć może każde serce…

Do Biedronki powraca promocja na piwo, która cieszyła się taką popularnością w okresie wiosenno-letnim. Tak jak wcześniej będzie ważna tylko przez jeden dzień – 20.11.2020, to najbliższy piątek. Wybrane piwa butelkowe będą sprzedawane w promocji 12 12 gratis. Czyli kup 24 piwa, a najtańszych 12 dostaniesz gratis. Jakie piwa będą w promocji i gdzie jest haczyk?

Policjanci i żołnierze Żandarmerii Wojskowej czekali na demonstrantów w okolicach Sejmu. Władze Strajku Kobiet zdecydowały się jednak odstąpić od zapowiadanej “blokady Sejmu” i zorganizować marsz ulicami Śródmieścia Warszawy. Policja kilkukrotnie próbowała uniemożliwić dalszy pochód. Doszło do przepychanek, użyto gazu pieprzowego, wiele osób zostało poszkodowanych. Tłum skandował głośno “Hańba!” w odpowiedzi na działanie policji.

Szymonek miał tylko 5 lat. Rodzice nie zdążyli się nim nacieszyć. Feralnego czerwcowego dnia w Białogardzie (woj. zachodniopomorskie) doszło do tragedii. Chłopczyk utonął w niezabezpieczonej włazem studzience kanalizacyjnej. Zrozpaczeni rodzice walczyli o sprawiedliwość dla swojego synka. Po kilku latach batalii w porażającej sprawie zapadł wyrok. Na ławie oskarżonych zasiadła urzędniczka z białogardzkiego wydziału, Ewelina S.

Czasy są okropne, firmy padają podczas pandemii, tracimy pracę i w związku z tym także płynność finansową. Na kontach mamy jedynie powiększające się długi. Jak sobie poradzić, kiedy do spłacenia jest spory kredyt? Na pytania odpowie już dzisiaj (19 listopada) w Fakcie mecenas Jakub Michalski.

Robert Lewandowski (32 l.) nadal nie chce nic powiedzieć na temat afery związanej z jego byłym menedżerem Cezarym Kucharskim (48 l.). Za to chętnie mówią inni. Teraz „ciężkie działa” wytoczył prawnik piłkarza.

Wraz z wiekiem skóra starzeje się, traci dawną elastyczność, blask, pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. To naturalny proces, jednak nie musisz się mu w pełni poddawać. Sprawdź, co możesz zrobić, aby twoja skóra twarzy zachowała dobrą kondycję i jakie zabiegi możesz wykonać samodzielnie w domu.

Kochamy wyprzedaże! Okazje zakupowe przyciągają nas jak magnes i potrafimy cierpliwie na nie czekać. Niestety, takie dni jak Black Friday są także wyczekiwaną przez oszustów okazją do przejęcia naszych danych osobistych. I wykorzystania ich do zaciągnięcia pożyczki lub kredytu. Podpowiadamy, co robić, by się przed tym obronić.

Żagań, 1992 r. Ciche, trochę zapomniane miasteczko na krańcach ziemi lubuskiej. Tu na dworcu PKS pojawił się gwałciciel i morderca, którego policja szuka do dziś.

Obawiasz się, że twoje erotyczne fantazje są dziwne? Może wcale nie. Od niedawna łatwo to sprawdzić, dzięki nowym badaniom.

FAKT.PL

Więcej postów