Chiny: Władze ogłosiły projekt zmian w systemie politycznym Hongkongu. “Drastyczna zmiana”

Władze ogłosiły projekt zmian w systemie politycznym Hongkongu

Komitet elektorów, który wybiera szefów administracji Hongkongu, będzie też uczestniczył w nominacji wszystkich kandydatów do lokalnego parlamentu – wynika z przedstawionych w piątek zapowiedzi drastycznych zmian, które zacieśnią władzę Pekinu nad Hongkongiem.

Wiceprzewodniczący Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) Wang Chen powiedział 3 tys. zgromadzonych w Pekinie delegatów z całego kraju, że projekt przewiduje zwiększenie uprawnień oraz zmianę wielkości hongkońskiego komitetu, jak również sposobu wybierania jego członków.

Po zmianach komitet elektorów ma “bezpośrednio uczestniczyć” w nominacji wszystkich kandydatów do Rady Legislacyjnej. Ma też samodzielnie wybierać “względnie dużą część” posłów – przekazała publiczna hongkońska stacja RTHK.

Wang zaznaczył, że zmiany są potrzebne, aby zapewnić, że Hongkongiem będą rządzili wyłącznie “patrioci”. W ostatnich latach w hongkońskim systemie ujawniły się “wyraźne luki”, które pozwoliły “antychińskim, destabilizującym elementom” na podważanie suwerenności, bezpieczeństwa i interesów Chin – powiedział.

“Drastyczna zmiana” hongkońskiego systemu wyborczego

Wkrótce po wystąpieniu Wanga zapowiedź zmian poparła lojalna wobec Pekinu szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam. Według źródeł dziennika “South China Morning Post” w związku z reformą wybory do Rady Legislacyjnej mogą zostać ponownie przesunięte. W ubiegłym roku władze przełożyły je, tłumacząc to pandemią COVID-19.

W nadchodzących dniach projektem zmian w Hongkongu zajmą się delegaci OZPL, którzy przybyli do Pekinu na rozpoczęte w piątek doroczne posiedzenie plenarne tego organu. OZPL, określany jako chiński parlament, pełni według ekspertów funkcję fasadową, zatwierdzając formalnie decyzje podejmowane za kulisami przez kierownictwo rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

Hongkońskie i zachodnie media informowały wcześniej o planach “drastycznej zmiany” hongkońskiego systemu wyborczego, która spowoduje “trzęsienie ziemi” na scenie politycznej miasta. Według demokratów Pekin konsekwentnie zacieśnia swoją władzę nad byłą brytyjską kolonią, która upodabnia się stopniowo do Chin kontynentalnych.

INTERIA.PL

Więcej postów