Prezes PiS czuje na plecach oddech nowego rywala. Straci przez niego władzę?

Prezes PiS czuje na plecach oddech nowego rywala

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Zjednoczona Prawica, zdobywając 29 proc. głosów – wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Opinia24 dla RMF FM. Drugie miejsce zajęłaby Polska 2050 Szymona Hołowni (24 proc.), która wyprzedziła Koalicję Obywatelską (trzecie miejsce z wynikiem 20 proc.).

Do Sejmu weszłaby jeszcze Lewica (9 proc.) oraz Konfederacja (8 proc.). Poniżej progu wyborczego znalazły się Koalicja Polska-PSL oraz Kukiz 15.

Szczegółowe wyniki badania pokazują, że panowie częściej głosują na Zjednoczoną Prawicę oraz Konfederację. Panie natomiast chętniej widziałyby w Sejmie Polskę 2050 Szymona Hołowni, Koalicję Obywatelską oraz Lewicę.

Starsi wolą Zjednoczoną Prawicę

Ogromne zróżnicowanie preferencji politycznych widoczne jest w poszczególnych grupach wiekowych. Na Zjednoczoną Prawicę dominuje wśród osób powyżej 54. roku życia. Odwrotnie jest wśród zwolenników ugrupowania Polska 2050 Szymona Hołowni – tutaj prym wiodą wyborcy w wieku do 54 lat.

Koalicję Obywatelską popierają przedstawiciele różnych grup wiekowych, choć więcej jej zwolenników widać wśród średniego pokolenia (powyżej 34 lat). Z kolei Lewicę i Konfederację popierają najmłodsi wyborcy, w przedziale 18-34 lata.

Tak wyglądałby Sejm, gdyby głosowały same kobiety

W sondażu zbadano również, jak rozkłada się poparcie dla partii politycznych w zależności od miejsca zamieszkania. Tradycyjnie już im mniejsza miejscowość, tym więcej zwolenników posiada Zjednoczona Prawica. Podobna zależność, choć w daleko mniejszej skali, cechuje także Koalicję Polską – PSL oraz ruch Kukiz’15.

Hołownia popularny w dużych miastach

Dokładnie odwrotnie jest w przypadku sympatyków dużych partii opozycyjnych – w większych miejscowościach wzrasta liczba chętnych do zagłosowania na Polskę 2050 Szymona Hołowni, Koalicję Obywatelską i Lewicę.

Osoby, które stwierdziły, że nie chcą brać udziału w wyborach parlamentarnych lub nie wiedzą, na jaką formację zagłosować, odpowiadały na pytanie, która z partii ma program najbliższy ich poglądom. Blisko 60 proc. tej grupy konsekwentnie odmówiło wskazania jakiejkolwiek ugrupowania. Wśród pozostałych respondentów zwyciężyła Zjednoczona Prawica (15 proc.), na drugim miejscu była Polska 2050 Szymona Hołowni (10 proc.), a na trzecim Koalicja Obywatelska (6 proc.).

Hołownia o włos przed PO

Badanie telefoniczne CATI zostało wykonane przez agencję badawczą Opinia24 dla RMF FM w dniach 1-7.03.2021 na reprezentatywnej, losowej, ogólnopolskiej próbie liczącej 3007 osób.

FAKT.PL

Więcej postów