Rumunia otrzymała od Portugalii ostatni zamówiony samolot F-16

Ostatni zakupiony przez Rumunię od Portugalii samolot bojowy Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon został dostarczony 25 marca.

Dowództwo Sił Powietrznych NATO ogłosiło, że 17. samolot został dostarczony do bazy lotniczej Borcea. Zakończyło to realizację zamówienia, które rozpoczęło się w 2016 roku kiedy Rumunia nabyła 12 myśliwców F-16AM / BM Block 15 (dziewięć jednoosobowych i trzy dwumiejscowe), z kolejnymi pięcioma F-16 (czterema jednomiejscowymi i jednym dwumiejscowym).

Wstępną zdolność operacyjną (IOC) ogłoszono w marcu 2019 roku. Przewiduje się, że Stany Zjednoczone sprzedadzą Rumunom kolejne 36-48 samolotów F-16 w celu wyposażenia kolejnych dwóch eskadr.

Rumunia nabyła F-16, aby zastąpić myśliwce MiG-21 z czasów Układu Warszawskiego, które zostały później zmodernizowane przez Izrael do standardu Lancer.

 CZYTAJ TAKŻE:   Siły Powietrzne USA myślą o zastąpieniu F-16 nowym myśliwcem generacji 4,5  

Bezpieczeństwo powietrzne tego kraju jest wspierane przez samoloty NATO, które prowadzą misje policyjne z bazy lotniczej Mihail Kogalniceanu w pobliżu Konstancy nad Morzem Czarnym. Misja Southern Air Policing obejmuje również bułgarską przestrzeń powietrzną, ponieważ ten kraj również rozpoczyna proces wymiany starzejących się myśliwców MiG-29 na F-16.

Jak  informowaliśmy   w listopadzie ub. roku, Departament Stanu USA podjął wtedy decyzję o zatwierdzeniu możliwej zagranicznej sprzedaży wojskowej rządowi Rumunii w zakresie modernizacji i wsparcia logistycznego F-16 oraz związanego z nim wyposażenia za szacunkowy koszt 175,4 mln dolarów.

Ewentualna sprzedaż ma poprawić zdolność Rumunii do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez unowocześnienie jej awioniki w celu spełnienia wymagań interoperacyjności dla zaszyfrowanych systemów łączności używanych przez siły NATO. „Ta zwiększona zdolność do bezpiecznej komunikacji pomoże Rumunii w obronie jej ojczyzny i stacjonującego tam personelu USA. Rumunia wykazała znaczne zaangażowanie finansowe w modernizację swoich sił zbrojnych, co jeszcze bardziej zwiększy jej interoperacyjność z NATO. Rumunia nie będzie miała trudności z wchłonięciem tych zdolności w swoje siły zbrojne” – dodał Departament Stanu w komunikacie.

 CZYTAJ TAKŻE:     Kolejne problemy programu F-35  

Głównym wykonawcą będzie firma Lockheed Martin Aeronautics z Fort Worth w Teksasie. Nie są znane żadne umowy dodatkowe proponowane w związku z tą potencjalną sprzedażą.

FAKT.PL

Więcej postów