Agencja Uzbrojenia do remontu. Zmiany w systemie zakupów dla wojska

Agencja Uzbrojenia do remontu. Zmiany w systemie zakupów dla wojska

Niedawno media obiegła informacja o decyzji Mariusza Błaszczaka, zmieniającej system pozyskiwania sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Obok Agencji Uzbrojenia ma powstać również Rada Modernizacji Technicznej. Cel zmian: usprawnienie, skrócenie i uproszczenie procedur prowadzonych postępowań zakupowych oraz konsolidacja zadań. Czego dotyczą?

  • Wcześniej lekarstwem na usprawnienie procedur pozyskania sprzętu wojskowego miała być Agencja Uzbrojenia. Teraz MON doszedł do wniosku, że to nie wystarczy…
  • Obok Agencji Uzbrojenia powołana zostanie dodatkowo Rada Modernizacji Technicznej.
  • Takie rozwiązanie ma sprawić, że w procesie zakupów uzbrojenia znikną wreszcie przeciągające się procedury, rozmycie odpowiedzialności i tworzenie zbyt wygórowanych wymagań sprzętowych.

O tym, że system zakupów sprzętu i uzbrojenia jest „kulawy”, wiadomo od dawna. Trapi to wojsko, a także MON od prawie trzech dekad.

Mariusz Błaszczak, szef MON jako największy problem w procesie zakupów uzbrojenia wymienia przeciągające się procedury, rozmycie odpowiedzialności i tworzenie zbyt wygórowanych wymagań sprzętowych.

Wcześniej słyszeliśmy, że w obecnym systemie zakupów jest dużo inercji, przez co struktury mogą uciekać w asekurantyzm albo fikcyjność… Do tego przedłużające się przetargi i procedury powodują kumulacje środków, które trzeba wydać przed końcem roku, bo przepadną. Kupuje się wówczas w pospiechu – nie zawsze to, co potrzebne.

Systemu długo nie udawało się zreformować. Najnowszym lekarstwem na zakupowe problemy miała być Agencja Uzbrojenia (AU), której powstanie minister Błaszczak zapowiedział w październiku 2018 r.

Jedyny ośrodek decyzyjny

W tym też roku szef MON powołał pełnomocnika ds. utworzenia agencji. Został nim Paweł Olejnik, prawnik z PGZ. AU miała odpowiadać za cały proces pozyskiwania sprzętu dla Wojska Polskiego – od projektu do zakupu.

Pod koniec września 2020 r. MON przedstawiło najważniejsze założenia dotyczące funkcjonowania Agencji Uzbrojenia.

– Mamy przygotowany projekt ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia (AU), która będzie podstawową instytucją odpowiedzialną za pozyskiwanie sprzętu wojskowego oraz jedynym ośrodkiem decyzyjnym – mówił Błaszczak.

Zapowiadał, że AU – powołana w drodze specjalnej ustawy – miałaby osobowość prawną. Takie umocowanie pozwoliłoby na zaciąganie przez tę instytucję zobowiązań, np. kredytów na modernizację techniczną sił zbrojnych, czego – zgodnie z obowiązującym prawem nie może robić – Inspektorat Uzbrojenia.

Model zarządzania menedżerskiego

Pomysł utworzenia AU przywitano z nadzieją.

– Powołanie Agencji Uzbrojenia przez MON jest działaniem w dobrym kierunku – komentował decyzję w rozmowie z WNP.PL gen. bryg. rez. dr Adam Duda, wiceprezes Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints, były szef Inspektoratu Uzbrojenia.

Podkreślił, że powołany w 2010 r. Inspektorat Uzbrojenia wypełnił swoją misję jako struktura przejściowa. Już w momencie jego powstawania planowano, że docelową strukturą powinna być Agencja Uzbrojenia.

wnp.pl

Więcej postów