Strategiczne plany: Polska armia większa, silniejsza i nowocześniejsza

Strategiczne plany Polska armia większa, silniejsza i nowocześniejsza

Tegoroczne święto Wojska Polskiego, obchodzone 15 sierpnia, upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską 1920 r., będzie szczególne. Nie dlatego, że z powodu pandemii w tym roku nie odbędzie się defilada wojskowa, ale ze względu na zawarte umowy i ostatnie deklaracje, których realizacja powinna wynieść polskie siły zbrojne na nowy, wyższy poziom… Armia ma być liczniejsza, silniejsza i nowocześniejsza.

  • Najlepszym prezentem dla żołnierzy, nie tylko z okazji ich święta, byłaby konsekwentnie realizowana rozbudowa polskiej armii, nowocześnie uzbrojonej, o czym zapewniał podczas żołnierskiego pikniku w lipcu br. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
  • – Polska się zbroi poprzez zwiększanie liczebności Wojska Polskiego, kupowanie nowoczesnego sprzętu. To jest odpowiedź na zagrożenia dotyczące naszego bezpieczeństwa, naszego rozwoju – mówił minister Błaszczak podczas pikniku żołnierskiego.
  • Szeregi Wojska Polskiego sukcesywnie rosną. Od 2015 roku liczba żołnierzy zawodowych powiększyła się z 95 tys. do 110 tys. Minister Błaszczak zapowiedział dalszą ich rozbudowę.

Oświadczył, że cel, który sobie stawia, to minimum 250 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych i 50 tys. Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie siły zbrojne liczą 111 tys. żołnierzy w wojskach operacyjnych oraz 30 tys. żołnierzy WOT.

Deklarację o potrzebie rozbudowy i wyposażenie wojaka w nowoczesną broń złożył również niedawno Jarosław Kaczyński, wicepremier ds. bezpieczeństwa.

– Musimy się bardzo dozbroić, rozbudować armię. Polska musi się zacząć zbroić na poważnie i taki program za chwilę też zostanie wniesiony w postaci projektów ustaw do Sejmu. Musimy być bezpieczniejsi, także w kontekście zagrożeń hybrydowych. Sądzę, że to będzie też nasz atut w stosunkach z USA – powiedział Kaczyński.

Podkreślił zarazem, że oczywiście nie da się tego zrobić od razu, lecz sukcesywnie.

Poinformował też, że w ostatniej fazie przygotowań pozostaje już program rozbudowy i wzmocnienia polskich Sił Zbrojnych, który obejmuje także nowe rozwiązania ustawowe.

– Chcemy to przeprowadzić, wszystko jest na najlepszej drodze. Jeszcze do dopracowania są pewne szczegóły związane ze sposobami finansowania, bo ono musi być rozłożone na stosunkowo długi czas, ale sama operacja będzie przeprowadzona w stosunkowo krótkim czasie – mówił wicepremier.

Pierwsze Patrioty już w 2023 roku

Przypomnijmy najważniejsze dla sił zbrojnych RP wydarzenia, które – jeśli wypełnią się składane deklaracje – powinny wynieść armię na wyższy, bardziej nowoczesny poziom.

Bezpieczeństwu Polski mają służyć zakupy amerykańskich zestawów obrony powietrznej Patriot, artylerii rakietowej HIMARS, samolotów bojowych F-35. Ostatnie dni przyniosły wieści, jeśli chodzi o program pozyskania systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego średniego zasięgu Wisła.

Po latach oczekiwań wojsko dostanie wreszcie uzbrojone bezzałogowce. Umowę na zakup czterech zestawów tureckich bsl Bayraktar TB2 (każdy po 6 maszyn) za ok. 270 mln dol. podpisano 24 maja 2021 r. Dostawy przewidziano w latach 2022-2024.

Dowiedzieliśmy się oto, że realizacja I fazy tego programu, w którym chcemy pozyskać 2 baterie zestawów Patriot (16 wyrzutni) wraz z pociskami PAC-3 oraz systemem dowodzenia IBCS, przebiega bez zakłóceń.

wnp.pl

Więcej postów