Prezydent podpisał postanowienie o wysłaniu wojska do Afganistanu

Prezydent podpisał postanowienie o wysłaniu wojska do Afganistanu

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o użyciu polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie. – Zadaniem polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie będzie współpraca z siłami innych państw przy ewakuacji, PKW nie będzie miał zadań bojowych – przekazał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Zgodnie z dokumentem, który został opublikowany w środę wieczorem w Monitorze Polskim, PKW może liczyć do 100 osób.

Postanowienie dotyczy użycia PKW od 18 sierpnia do 16 września. Liczebność i wyposażenie kontyngentu, podporządkowanego operacyjnie dowódcy operacyjnemu rodzajów sił zbrojnych, określi szef Sztabu Generalnego.

Prezydent podpisał postanowienie o wysłaniu wojska do Afganistanu

Szef BBN: kontyngent w Afganistanie dla zabezpieczenia ewakuacji

– Zadaniem polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie będzie współpraca z siłami innych państw przy ewakuacji, PKW nie będzie miał zadań bojowych – przekazał PAP szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

– Prezydent Andrzej Duda w porozumieniu z rządem postanowił dziś o skierowaniu do Afganistanu stu polskich żołnierzy mających zabezpieczyć ewakuację obywateli polskich oraz innych państw. Użycie kontyngentu nie ma charakteru bojowego i jego celem jest wyłącznie współdziałanie z pozostałymi przebywającymi na miejscu siłami z państw NATO w trwającej obecnie ewakuacji z lotniska w Kabulu – powiedział Soloch. – Przypomnę, że w ewakuacji uczestniczą m.in. skierowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej samoloty polskich Sił Powietrznych – dodał.

– Pomimo zakończenia operacji NATO w Afganistanie, jesteśmy współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przebywających na miejscu obywateli Polski, ale także państw sojuszniczych i partnerskich, w tym też współpracujących z nami obywateli Afganistanu – podkreślił szef BBN.

Po przejęciu władzy w Afganistanie przez talibów na lotnisku w Kabulu trwa ewakuacja osób obawiających się o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich pod rządami mudżahedinów. W akcji uczestniczy także Polska, która wysłała transport lotniczy po obywateli Polski i Afgańczyków, którzy współpracowali z polskimi władzami.

onet.pl

Więcej postów