Ceny żywności znów wzrosną? Minister Kowalczyk: wiosną sytuacja będzie trudna

niezalezny-dziennik-polityczny

Minister rolnictwa przyznaje, że wstrzymanie produkcji nawozów w Grupie Azoty może przynieść kłopoty. — Zapasy na jesienne stosowanie są wystarczające. Na wiosnę sytuacja może być jednak trudna — przyznał Henryk Kowalczyk. Kowalczyk poinformował rolników, że jeżeli zabraknie powierzchni magazynowej w Krajowej Grupie Spożywczej (KGS), będzie prowadzony skup zaliczkowy: w momencie zgłoszenia zboża do sprzedaży rolnik otrzyma 30 proc. należnej zapłaty, a 70 proc. po dostawie. Wicepremier przekazał, że na taki zaliczkowy skup zabezpieczone są środki finansowe w wysokości 430 mln zł.

Wysokie ceny żywności
— Na chwilę obecną sytuacja na rynku zbóż jest ustabilizowana. Nie ma już propozycji skupowych po zaniżonych cenach 800 zł za tonę pszenicy. Najbliższe Zamojskie Zakłady Zbożowe oferują dziś 1600 zł za tonę – podkreślił szef MRiRW podczas spotkania z rolnikami w Rakołupach Dużych. Wicepremier zwrócił uwagę, że sytuacja światowa na rynkach zbóż jest bardzo trudna. Według ukraińskiego ministra rolnictwa plony na Ukrainie mogą być nawet o połowę mniejsze. Zbyt małe są także możliwości eksportowe Ukrainy.

Minister finansów ujawnia: “W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa”

— Dlatego nie można liczyć na obniżkę cen zbóż, bo ceny w Polsce powiązane są z cenami światowymi – stwierdził Kowalczyk.

“Sytuacja będzie trudna”
Podczas spotkania we wsi Skierbieszów Kowalczyk odniósł się też do sytuacji na rynku nawozów. – Grupa Azoty ogłosiła zaprzestanie produkcji nawozów, jednak zapasy na jesienne stosowanie są wystarczające. Na wiosnę sytuacja może być jednak trudna. Nie patrzymy na to biernie. Przygotowujemy z Ministerstwem Aktywów Państwowych system, który umożliwi rolnikom nabycie nawozów po umiarkowanych cenach – zapowiedział Kowalczyk.

Zarząd Grupy Azoty poinformował we wtorek o czasowym zatrzymaniu pracy instalacji do produkcji: nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Decyzję uzasadniono “nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego”. Zaznaczono, że spółka kontynuuje produkcję: katalizatorów, osłonek poliamidowych, kwasów humusowych, skrobi termoplastycznej oraz kwasu azotowego stężonego.

se.pl

Więcej postów