Sondaż po wpadce Tuska. Polacy podzieleni

Donald Tusk w TVN24 — nie wiedząc, że jest słyszany na antenie — powiedział, że “upiorna” jest dla niego myśl, że będzie musiał ponownie zasiadać w Sejmie. Polacy są podzieleni w ocenie jego słów. Pokazuje to najnowszy sondaż SW Research przeprowadzony dla portalu rp.pl.

  Przewodniczący Platformy Obywatelskiej, tuż przed rozpoczęciem wywiadu w TVN24 nie wiedział, że jego słowa są już nagrywane  . Widzowie, którzy zdecydowali się obejrzeć wywiad w aplikacji TVN24 GO, mogli usłyszeć fragment zakulisowej rozmowy polityka z dziennikarką. — Demotywuje mnie świadomość, że będę musiał kandydować — powiedział Tusk. – To jest tak upiorna myśl, że ja będę tam z powrotem siedział… na tej Wiejskiej – dodał.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytano, jak oceniają słowa Tuska, że myśl o powrocie do Sejmu jest dla niego upiorna.

34,4 proc. respondentów ocenia słowa Tuska negatywnie, 30,2 proc. pozytywnie, natomiast 35,4 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

Słowa Tuska pozytywnie ocenia 40,7 proc. respondentów zarabiających powyżej 5 tys. zł netto i 38,2 proc. ankietowanych z wykształceniem wyższym. Negatywnie w tych grupach słowa Tuska ocenia — odpowiednio — 36,4 i 27,7 proc. Z kolei wśród osób z wykształceniem zawodowym negatywnie słowa Tuska oceniło 44,9 proc. respondentów, a pozytywnie — 22,8 proc.

  Tusk pytany później o swoją zakulisową wypowiedź w TVN24 odpowiedział  , że “nie trzeba było żadnych przecieków”, bo gdyby na antenie padło pytanie, czy Sejm dzisiaj jest przykładem ciężkiej roboty i odpowiedzialności, to odpowiedziałby “mniej więcej to samo”. — Myślę, że dość delikatnie się wyraziłem na temat Sejmu pod władzą PiS-u, bo to, co stało się z polskim parlamentaryzmem, to jest coś upiornego — zaznaczył lider PO.

— Sejm, jaki jest, taki jest, co ludzie myślą o posłach i władzy PiS mniej więcej wiemy, ale ja nie tylko do Sejmu, ja do piekła bym poszedł, po to, żeby uratować Polskę przed tym bałaganem, jaki nam zgotowano — zadeklarował  Tusk  .

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 23-24 sierpnia 2022 r. Analizą objęto 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

 Dziękujemy, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści. 

ONET.PL

Więcej postów