Policja likwiduje plantacje marihuany. Akcje w siłowni i na łące

W wyniku akcji przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji doszło w ostatnim okresie do zlikwidowania trzech plantacji marihuany. Zatrzymane cztery osoby usłyszały prokuratorskie zarzuty i trafiły do aresztu — poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej.

„659 krzewów i ponad 4,5 kg gotowej marihuany, a także kilkadziesiąt ściętych roślin konopi, które w ostatnim czasie zostały przejęte przez policjantów CBŚP, pozwoliłyby na przygotowanie około 150 tys. porcji dilerskich. Ich szacunkowa wartość hurtowa to około 2,4 mln zł. Jedną z upraw policjanci zlikwidowali na Mazowszu w wynajętym domu jednorodzinnym, drugą w okolicach Bydgoszczy na terenie leśnym, a trzecią na poddaszu siłowni znajdującej się w okolicach Prudnika” — poinformował podkom. Paweł Żukiewicz z zespołu prasowego CBŚP.

Policjanci z warszawskiego CBŚP ustalili, że na terenie powiatu grójeckiego w województwie mazowieckim może działać wytwórnia marihuany. Prowadzona była przez 36-letniego Michała G. w wynajętym domu mieszkalnym w gminie Pniewy. „Pomieszczenia, w których znajdowała się hodowla, wyposażone były w system do nawadniania i ogrzewania roślin oraz wentylatory” — przekazała prokuratura.

Podczas akcji policjanci zabezpieczyli 284 szt. krzewów konopi w różnych fazach wzrostu i ponad 0,5 kg marihuany, a także kilkadziesiąt już ściętych roślin. Dodatkowo znaleziono na miejscu grzybnie i grzyby halucynogenne.

Druga plantacja znajdowała się na terenie zalesionych łąk w rejonie Kanału Bydgoskiego. „Tym razem funkcjonariusze CBŚP Zarządu w Bydgoszczy zabezpieczyli łącznie 279 krzewów konopi innych niż włókniste, przy czym 170 z nich znajdowało się w końcowej fazie wzrostu. Ustalenia poczynione w śledztwie Prokuratury Rejonowej w Nakle nad Notecią wykazały, że plantacją zajmował się Kamil M., 26-letni mieszkaniec jednej z okolicznych gmin, a uprawa ta mogła dostarczyć znacznej ilości środków odurzających” — podała prokuratura.

„Funkcjonariusze opolskiego CBŚP ustalili, że na terenie jednej z siłowni mieszczących się w powiecie prudnickim w województwie opolskim, może znajdować się plantacja. Przeszukali nieruchomość, na poddaszu której odkryli uprawę konopi” — poinformował podkom. Paweł Żukiewicz. „Na miejscu znajdowało się 96 krzewów w końcowej fazie wzrostu oraz prawie 4 kg gotowego narkotyku” — dodał. Zatrzymano małżeństwo: 34-letniego mężczyznę oraz 32-letnią kobietę.

„We wszystkich śledztwach prokuratorzy zatrzymanym osobom przedstawili zarzuty związane z uprawą znacznych ilości środków odurzających, natomiast dodatkowo podejrzani w Prokuraturze Okręgowej w Opolu usłyszeli zarzut wytwarzania środków odurzających w znacznej ilości, zaś podejrzanemu Michałowi G. z powiatu grójeckiego prokurator zarzucił również posiadanie i wprowadzanie do obrotu znacznej ilości środków odurzających oraz posiadania przedmiotów służących do niedozwolonego ich wytwarzania” — przekazał dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Z uwagi na potrzebę zabezpieczenia dalszego toku prowadzonych postępowań przygotowawczych oraz wobec grożącej podejrzanym surowej kary pozbawienia wolności, prokuratorzy w każdym ze śledztw skierowali do właściwych sądów wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Wnioski prokuratorów zostały uwzględnione i wszyscy podejrzani trafili do aresztu na trzy miesiące — podała prokuratura.

Za produkcję znacznych ilości środków odurzających grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

„Z przejętych w ostatnim czasie przez policjantów CBŚP krzewów konopi oraz gotowej marihuany można by przygotować około 150 tys. porcji dilerskich, które dzięki działaniom funkcjonariuszy nie trafią na rynek. Czarnorynkowa, hurtowa wartość narkotyków, którą można by uzyskać ze zlikwidowanych upraw, jak również gotowych środków odurzających, to szacunkowo około 2,4 mln zł” — podkreślił podkom. Paweł Żukiewicz z CBŚP.

onet.pl

Więcej postów