Statek z ukraińskim zbożem osiadł na mieliźnie. Przewoził 3 tys. ton kukurydzy

niezalezny-dziennik-polityczny

Przewożący trzy tys. ton kukurydzy z Ukrainy statek towarowy „Lady Zehma” z powodu awarii steru osiadł na mieliźnie w cieśninie Bosfor w Turcji – poinformowały lokalne władze morskie i biuro gubernatora Stambułu. Wcześniej przekazano, że przez porty na Dunaju przepłynęło 11 statków ze zbożem. – To rekordowa liczba od początku inwazji – podało ministerstwo infrastruktury. W piątek w nocy udało się przywrócić żeglugę przez Bosfor.

Miejscowe władze podały, że 173-metrowy statek został bezpiecznie zakotwiczony w zatoce Bebek. Ruch morski w cieśninie Bosfor został tymczasowo zawieszony.
Wspólne Centrum Koordynacyjne w Stambule poinformowało, że zgodnie z umową eksportową dotyczącą ukraińskiego zboża statek „Lady Zehma” uzyskał we wtorek zgodę na opuszczenie ukraińskiego portu Czarnomorsk i płynął do Rawenny we Włoszech.

Pierwszy statek ze zbożem dotarł do Afryki

Ukraińskie ministerstwo infrastruktury poinformowało we wtorek, że pierwszy od chwili uruchomienia tzw. Inicjatywy Zbożowej statek z ukraińskim zbożem dotarł do Afryki.

Jak podano, masowiec Brave Commander, wynajęty przez Światowy Program Żywnościowy i przewożący 23 tys. ton pszenicy dotarł do Dżibuti. Zboże ma zostać następnie skierowane do Etiopii.

Minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow powiedział, że „we współpracy z ONZ Ukraina wysłała już dwa statki z ponad 50 tys. ton zboża, by pomóc Etiopii i Jemenowi„.

Statki z ukraińskim zbożem przeszły przez porty na Dunaju

W ubiegłym tygodniu ukraińskie ministerstwo infrastruktury przekazało, że przez porty na Dunaju przepłynęło 11 statków ze zbożem. 

– To rekordowa liczba od początku rosyjskiej inwazji – podano. 

Przywrócenie żeglugi przez cieśninę Bosfor

W piątek ok. godz. 1.30 czasu polskiego po ponad dwugodzinnej akcji ratunkowej statek został odholowany i zacumowany na kotwicowisku na południe od Stambułu. Cieśninę otwarto dla żeglugi.

Podczas incydentu nikt nie został ranny – przekazało biuro gubernatora Stambułu.

interia.pl

Więcej postów