Rząd szykuje się na możliwość uznania Polski za niewypłacalną. Zmiany w prawie

Rząd szykuje się na możliwość uznania Polski za niewypłacalną. Zmiany w prawie

Szef rządu będzie mógł jednoosobowo decydować o wykorzystaniu rezerw celowych do obsługi kosztów zadłużenia państwa – zwraca uwagę portal Business Insider. Medium powołuje się na zapis, który znalazł się w przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie ustawy okołobudżetowej. W „skrajnych przypadkach” Polska może zostać uznana za niewypłacalną – napisano w uzasadnieniu.

Obsługa zadłużenia Skarbu Państwa staje się coraz droższa. W najbliższych 4 latach sama wypłata odsetek będzie kosztować Polskę 279 mld zł. To tyle, ile w poprzednich 9 latach – zwrócił uwagę w ubiegłym tygodniu portal Business Insider Polska.

W projekcie ustawy stwierdzono, że w „skrajnych przypadkach” gwałtowny wzrost kosztu obsługi długu Skarbu Państwa mógłby spowodować nawet uznanie Polski za niewypłacalną.

„Hipotetyczna sytuacja braku terminowej realizacji obsługi długu Skarbu Państwa, nawet wynikająca z opóźnień natury proceduralnej, może wiązać się z postawieniem w stan wymagalności wszystkich transakcji finansowych, których stroną na rynku finansowym jest Skarb Państwa. Zatem w skrajnych przypadkach, mogłoby to prowadzić do oceny Skarbu Państwa jako niewypłacalnego przez szereg instytucji finansowych” – napisano.

Ponadto w przyszłym roku rząd musi zapewnić budżetowi finansowanie przynamniej na poziomie 260 mld zł – podkreśla Business Insider.

Ministerstwo Finansów twierdzi, że ostrzeżenie o ryzyku niewypłacalności przy zbiegu niekorzystnych okoliczności jest standardową procedurą.

Więcej postów