Takiego sondażu dawno nie było. PiS traci pozycję lidera

Dobre wiadomości dla największego bloku partii opozycyjnych przyniósł najnowszy „Barometr Opinii” przeprowadzony przez Kantar Public. Z sondażu przeprowadzonego na grupie zdecydowanych wyborców wynika, że Koalicja Obywatelska wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość i znalazła się na czele rankingu. W Sejmie znalazłoby się pięć ugrupowań.

Jeżeli wybory odbyłyby się w najbliższą niedzielę, to  Koalicja Obywatelska  (KO) uzyskałaby wynik na poziomie  31 proc.  oddanych głosów. W porównaniu z poprzednim, wrześniowym badaniem przeprowadzonym przez Kantar jest to wzrost o 4 pkt proc. Taki wynik obecnie gwarantowałoby KO pozycję lidera wśród polskich partii politycznych.

Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz w tym roku, kiedy KO wysuwa się na prowadzenie w sondażu Kantar Public.  W lipcowym „Barometrze” prowadziła z PiS o 1 pkt proc  . W żadnym innym sondażu KO nie wygrywała jednak z PiS.

Na drugim miejscu, z poparciem  28 proc.  zdecydowanych wyborców, znalazło się teraz  Prawo i Sprawiedliwość . PiS z kolei zaliczyło spadek poparcia o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

Miejsce na podium uzupełnia  Polska 2050  Szymona Hołowni z wynikiem  10 proc.  Oznacza to wzrost o 2 pkt proc. w porównaniu z wrześniowym badaniem.

  Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo.  

Na dalszych miejscach znalazła się  Lewica , na którą chęć oddania głosu deklaruje  7 proc . ankietowanych. Do Sejmu weszłaby również  Konfederacja , która cieszy się zaufaniem  5 proc.  badanych (spadek o 1 pkt proc.).

Pod progiem znalazłaby się  Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) , które uzyskuje wynik na poziomie  4 proc.  Podobny los dzieli  Kukiz’15 (1 proc.)  oraz  Agrounia (1 proc.) 

 15 proc. badanych pozostaje niezdecydowanych . Ten odsetek nie zmienił się w porównaniu z ostatnim „Barometrem”.

Z najnowszego „Barometru Opinii” wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to  zagłosować poszłoby 68 proc. ankietowanych . 33 proc. jest zdecydowanych pójść na wybory, zaś 35 proc. deklaruje, że „raczej” weźmie w nich udział.

20 proc. badanych twierdzi, że na wybory nie pójdzie. 12 proc. jest niezdecydowanych.

 Badanie zostało przeprowadzone metodą CAPI między 14 a 19 października na reprezentatywnej próbie 982 osób.  

ONET.PL

Więcej postów