RSS
Twitter
YouTube
Telegram

Czapki frygijskie maskotkami igrzysk olimpijskich w Paryżu

Niezależny Dziennik Polityczny
Rozstrzygnięty został konkurs na maskotki igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku – będą nimi czapki frygijskie, mają przypominać o duchu rewolucji francuskiej. Logo zastępuje dotychczasową identyfikację kandydatury Paryża, na której widniała wieża Eiffla stylizowana na cyfry 24.

Nowe logo łączy w sobie trzy motywy – złoty medal, płomień olimpijski oraz twarz Marianne – nieoficjalnego symbolu narodowego Republiki Francuskiej.

Połączenie złotego medalu, płomienia olimpijskiego i Marianne łączy wartości i historię oraz nadaje igrzyskom francuski akcent, który sprawi, że będą one naprawdę wyjątkowe. Wierzę, że ten innowacyjny projekt szybko zyska popularność na całym świecie i będzie wspaniałą wizytówką igrzysk – powiedział przewodniczący komisji koordynacyjnej MKOl. ds. igrzysk w Paryżu Pierre-Olivier Beckers-Vieujant,

Projekt inspirowany jest ruchem Art Deco, który osiągnął swój szczyt w 1924 roku. Właśnie wtedy miały miejsce pierwsze igrzyska zorganizowane w stolicy Francji.

Czerwone czapki frygijskie wystąpią w dwóch wersjach – olimpijskiej i paraolimpijskiej i po raz pierwszy w historii igrzysk logo jest wspólne dla obu zawodów.

Symbolika czapek frygijskich sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. Stożkowate nakrycie głowy z opadającym do przodu szpicem, którego nazwa pochodzi od starożytnej krainy Frygia, która znajdowała się na terytorium dzisiejszej Turcji, dostawał w Rzymie wyzwolony niewolnik.

Frygijkę nosiła też rzymska bogini Roma, której wizerunek zdobił monety. Charakterystyczne czapki nosiły również postaci występujące w rzymskich sztukach.

W późniejszych czasach frygijka stała się symbolem wyzwolenia w wielu krajach, często pojawiała się na banknotach i monetach.

Najsilniej kojarzona jest z wizerunkiem Marianne, postaci przedstawiającej wojowniczkę prowadzącą do walki lud francuski podczas rewolucji pod koniec 18. wieku. Kobieca postać z charakterystycznym nakryciem głowy jest do dzisiaj przywoływana na oficjalnych pieczęciach francuskich urzędów, na znaczkach pocztowych i w wielu innych miejscach.

Igrzyska XXXIII olimpiady rozegrane zostaną w stolicy Francji w dniach 26 lipca – 11 sierpnia, natomiast 17. paraolimpijskie – 28 sierpnia – 8 września 2024 roku.

Pierwszą maskotką igrzysk olimpijskich był w 1972 roku jamnik Waldi, a wymyślił ją szef komitetu organizacyjnego igrzysk XX olimpiady w Monachium. Wszystkim uczestnikom zawodów rozdano pluszowego Waldiego, którego dopiero po igrzyskach Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał za oficjalną maskotkę zawodów w stolicy Bawarii.

sport.dziennik.pl

Więcej postów

polub nas!