Chiny i Rosja blokują zaostrzenie sankcji wobec Korei Północnej

USA i ich sojusznicy potępili ostatnie próby rakietowe Korei Północnej, ale na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ dysponujące prawem weta Chiny i Rosja sprzeciwiły się zaostrzeniu sankcji przeciwko Pjongjangowi – podała agencja AP.

Korea Północna przeprowadziła w ostatnich tygodniach rekordową liczbę prób rakietowych. W ubiegły piątek wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny o zasięgu wystarczającym, by uderzyć w kontynentalne terytorium USA. Grupa państw G7 wezwała ONZ do podjęcia “poważnych działań” w reakcji na te próby.

Groźba nuklearnego uderzenia wyprzedzającego

USA i kilkanaście innych państw, w tym osiem należących do Rady Bezpieczeństwa, potępiło najnowszą próbę rakietową Korei Północnej i późniejsze oświadczenie północnokoreańskich mediów, że może ona zostać użyta do przeprowadzenia nuklearnego uderzenia wyprzedzającego.

Na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa, zwołanym w związku z prowokacjami Pjongjangu, znów nie uzgodniono jednak żadnych wspólnych działań przeciwko Korei Północnej – podkreśla japońska agencja prasowa Kyodo.

Weto Chin i Rosji ws. sankcji wobec Korei Północnej

Powód jest prosty: dwaj dysponujący prawem weta członkowie Rady upoważniają i wzmacniają KRLD – powiedziała przedstawicielka USA w ONZ Linda Thomas-Greenfield, niebezpośrednio odnosząc się do Chin Rosji.

Pozostali trzej stali członkowie Rady – USAWielka Brytania Francja – poparli oświadczenie potępiające Koreę Północną.

Apel o uwzględnienie “uzasadnionych obaw” Korei Północnej

Szef chińskiej delegacji Zhang Jun zaapelował natomiast do USA, aby uwzględniły “uzasadnione obawy” Korei Północnej. W podobny sposób chińskie władze określały roszczenia Rosji wobec NATO w kontekście wojny w Ukrainie.

Więcej postów