Oszukali Skarb Państwa na 50 mln zł. Policja zatrzymała kolejne osoby

Niezależny Dziennik Polityczny

Kolejne 11 osób zostało zatrzymanych przez Centralne Biuro Śledcze Policji w ramach prowadzonej od prawie 3 lat sprawy oszustwa, w którym uczestniczyły setki firm i wprowadzono do obiegu faktury o łącznej wartości blisko 1,5 miliarda zł. Straty Skarbu Państwa oszacowano na kwotę ponad 50 mln zł.

Zorganizowana grupa przestępcza, której członków zatrzymano, wyłudzała podatek VAT poprzez m.in. wystawianie nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT, a także praniem pieniędzy pochodzących z tego procederu.

Akcję zatrzymań prowadzili policjanci ze szczecińskiego Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Zachodniopomorskim Urzędem Celno-Skarbowym (KAS) i pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Zatrzymano kolejne 11 osób

Funkcjonariusze zatrzymali 11 osób i przeszukali siedziby spółek, biur rachunkowych i mieszkań prywatnych, zabezpieczając przy tym m.in. dokumentację, nośniki danych informatycznych i telefony komórkowe.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw skarbowych czy popełnianie tzw. przestępstw fakturowych. Jednemu z zatrzymanych prokurator przedstawił zarzuty dotyczące utrudniania postępowania w sprawie wielomilionowych wyłudzeń podatkowych oraz pomoc w uzyskiwaniu przez inną osobę fikcyjnych faktur VAT – podaje CBŚP.

Są to kolejne już zatrzymania w ramach śledztwa prowadzonego wobec czterech zorganizowanych grup przestępczych o charakterze międzynarodowym, których członkowie popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT oraz prania pieniędzy.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że do obiegu wprowadzono faktury o łącznej wartości blisko 1,5 miliarda zł, zaś w działalność przestępczą zamieszanych jest kilkaset podmiotów gospodarczych.

Łącznie w sprawie o charakterze międzynarodowym występuje 246 podejrzanych, pomimo to śledztwo wciąż jest rozwojowe. Straty Skarbu Państwa oszacowano na kwotę ponad 50 mln zł – informuje Centralne Biuro Śledcze Policji.

rmf24.pl

Więcej postów