Polska i Niemcy razem porzucą ropę z Rosji. Ruszają dalsze rozmowy w Warszawie

Niezależny Dziennik Polityczny

5 grudnia odbędą się rozmowy polsko-niemieckie o konkretnych dostawach ropy spoza Rosji przez naftoport w celu porzucenia kierunku rosyjskiego po wejściu w życie embargo morskiego w Unii i ceny maksymalnej G7. Polacy pomogą Niemcom, a być może zainwestują w Rafinerię Schwedt.

– Polska pomoże Niemcom w szybszym odejściu od rosyjskiej ropy – przyznaje polski resort klimatu w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl o jego deklarację współpracy naftowej z odpowiednikiem z Niemiec z pierwszego grudnia. – W związku z ogłoszeniem przez Niemcy planu odstąpienia od zakupów rosyjskich węglowodorów niemieckie Federalne Ministerstwo Spraw Gospodarczych i Klimatu wystąpiło z propozycją nawiązania współpracy w zakresie wsparcia zastąpienia dostaw rosyjskiej ropy naftowej do rafinerii niemieckich przez polski system rurociągowy. Efektem rozmów i negocjacji jest wspólna deklaracja na poziomie ministrów – tłumaczy.

BiznesAlert.pl zapytał także o komentarz Michaela Kellnera, wiceministra gospodarki i klimatu Niemiec. – Wspólne oświadczenie pokazuje, że w Polsce jest zainteresowanie wspólnym zabezpieczeniem dostaw dla zachodniej Polski i wschodnich Niemiec. A w Polsce jest zainteresowanie zaangażowaniem się w rafinację. Takie zamiary mnie cieszą – ocenił. Media spekulują na temat udziału PKN Orlen w akcjonariacie Rafinerii Schwedt (PCK), jednej z dwóch wschodnioniemieckich uniezależnianych od dostaw z Rosji z pomocą naftoportu w Gdańsku.

– Naszym celem jest dodatkowe zaopatrzenie rafinerii wschodnioniemieckich przez Polskę i Kazachstan, prowadzące do jak największego wykorzystania rafinerii PCK – powiedział nasz rozmówca. – Weryfikacja, czy jest to ropa kazachska, czy rosyjska jest możliwa – dodał.

– Będziemy też prowadzić rozmowy w Polsce na temat inwestycji w Schwedt, zgodnie z ustaleniami wyrażonymi we wspólnej deklaracji – podsumował Kellner. Odwiedzi piątego grudnia Warszawę, by rozmawiać o “konkretnych dostawach”, jak napisał na Twitterze.

Orlen tradycyjnie nie komentuje rewelacji medialnych o Schwedt. – Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, PKN Orlen nie komentuje informacji medialnych. PKN Orlen, tak jak dotychczas, o planowanych czy realizowanych projektach oraz inwestycjach informuje za pomocą oficjalnych kanałów komunikacji w momencie podjęcia stosownych decyzji – podsumowuje w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl.

Piątego grudnia wchodzi embargo na dostawy morskie ropy z Rosji do Unii Europejskiej oraz cena maksymalna dostaw do krajów trzecich w G7.

onet.pl

Więcej postów