Canada: Braki kadrowe w armii. Pomóc muszą cudzoziemcy

Niezależny Dziennik Polityczny

Do kanadyjskiej armii będą mogły zaciągnąć się także osoby bez obywatelstwa, mające prawo stałego pobytu – poinformowała w poniedziałek minister obrony Anita Anand. Powodem są braki kadrowe, armii brakuje ok. ośmiu tysięcy żołnierzy.

“Osoby z prawem stałego pobytu to utalentowana i dysponująca wieloma umiejętnościami grupa ludności Kanady (…) Rekrutacja osób z prawem stałego pobytu umożliwi powiększenie naszej armii” – podkreśliła Anand w komunikacie. Służba w kanadyjskiej armii ułatwi też uzyskanie kanadyjskiego obywatelstwa I – jak podkreślono – wnioski o obywatelstwo od żołnierzy będą rozpatrywane w pierwszej kolejności.

Dotychczas kanadyjskie siły zbrojne (Canadian Armed Forces – CAF) przyjmowały wnioski o przyjęcie od osób mających prawo stałego pobytu w przypadku byłych żołnierzy przeszkolonych poza Kanadą. Dotyczyło to m.in. pilotów, oficerów wyspecjalizowanych w logistyce, oficerów piechoty i innych specjalistów wojskowych.

Kanadyjskie siły zbrojne poszukuje kandydatów na ponad 100 rodzajów stanowisk, od specjalistów morskich do radiologów. Cytowany w komunikacie szef sztabu generał Wayne Eyre powiedział, że już obecnie zainteresowanie służbą wojskową ze strony osób z prawem stałego pobytu jest duże. Dwa miesiące temu Eyre mówił mediom wręcz o kryzysie w rekrutacji, który zagraża możliwościom obrony kraju.

Według stanu na lipiec br., w kanadyjskiej armii służyło ok. 63,5 tys. żołnierzy. Celem natomiast jest osiągnięcie 71,5 tys. żołnierzy i wojskowych specjalistów w regularnej służbie. CAF planuje rekrutację przynajmniej 5,9 tys. osób do marca 2023. Obecnie trwają uzgodnienia w sprawie przyśpieszenia procedur sprawdzania kandydatów niemających kanadyjskiego obywatelstwa.

Niedawno rząd Kanady ogłosił zwiększenie poziomu imigracji. W 2023 r. Kanada zamierza przyjąć 465 tys. nowych imigrantów, w 2024 prawo stałego pobytu ma otrzymać 485 tys. osób, a w 2025 – pół miliona.

Ponad połowa nowych imigrantów to osoby, które otrzymają wizy imigracyjne w ramach różnych programów dla osób o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.

pulshr.pl

Więcej postów