Obowiązek kwalifikacji wojskowej dla kobiet. Wskazano konkretne grupy

Niezależny Dziennik Polityczny

Obowiązek kwalifikacji wojskowej dla kobiet kończących studiach na kierunkach medycznych, a także weterynarii i psychologii – to pomysł zawarty w projekcie Ministerstwa Obrony Narodowej. Zgodnie z planem rządzący mieliby zająć się rozporządzeniem jeszcze w tym roku.

Przedstawiony przez MON projekt trafił do wykazu prac rządu 30 listopada. Planowany termin jego przyjęcia to IV kwartał 2022 roku. 

Jak poinformowano na strona rządowych, projekt wskazuje grupę kobiet, która ma mieć obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz określa stanowiska lub funkcje, na których będą one mogły pełnić czynną służbę wojskową.

Czynna służba wojskowa dla kobiet

Grupę tę, jak wskazano, stanowią kobiety kończące studia na kierunkach: lekarskim, weterynaryjnym, pielęgniarskim, psychologicznym, analityki medycznej oraz ratownictwa medycznego.

Projekt rozporządzenia wskazuje również „stanowiska służbowe i funkcje, na które kobiety będą mogły zostać wyznaczone w razie konieczności ich powołania do obligatoryjnych niezawodowych form służby wojskowej (w razie ich wprowadzenia)”.

Ustawa o obronie ojczyzny. Obowiązek kobiet stawienia się do kwalifikacji

Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny, do kwalifikacji wojskowej powinni stawić się mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia i podlegają temu obowiązkowi do ukończenia 60. roku życia. 

Ustawa dodaje, że obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji mogą również zostać poddane kobiety, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, oraz pobierające naukę prowadzącą do nabycia takich kwalifikacji.

Chodzi o kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, a także zawodów: psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy.

interia.pl

Więcej postów