„Lubuskie wkurzone na Warszawę”. MOZ o blokowanych środkach z Funduszu Odbudowy

Niezależny dziennik polityczny

„Märkische Oderzeitung” przygląda się inwestycjom w sąsiednim województwie lubuskim, które zdaniem gazety nadal czekają na realizację z powodu niewypłacenia przysługujących Polsce środków z Funduszu Odbudowy.

„Pod koniec 2022 roku w województwie na wschód od Odry i Nysy wiele spraw stoi w miejscu. Powód: nierozwiązany konflikt Warszawy z Brukselą o praworządność we własnym kraju”, pisze autorka Nancy Waldmann w tekście z 28 grudnia. Chodzi o prawie 24 mld euro dotacji i 11 mld euro tanich pożyczek, do których Polska nadal nie ma dostępu.

„W rządzonym przez opozycję zielonogórskim urzędzie marszałkowskim, który rządzi liczącym ponad milion mieszkańców województwem lubuskim, ludzie są nieźle wkurzeni na Warszawę. Mają w zanadrzu ’15 złotych inwestycji’, które teraz utknęły w miejscu”, pisze MOZ. Marszałek Elżbieta Polak z PO, ale także inni samorządowcy głośno krytykują ten stan rzeczy.

Czekają: szpitale, kolej, ścieżki rowerowe

Choć w urzędzie nie odpowiadają, o jaką konkretnie sumę chodzi dla Lubuskiego, to „szacuje się, że w grę wchodzą dwucyfrowe kwoty, oczywiście w euro”. Nie wiadomo jeszcze, które projekty w województwach otrzymają wsparcie z Funduszu Odbudowy. Autorka przypomina jednak projekty, jakie Lubuskie zgłosiło do dofinansowania i czekają z powodu zablokowanych środków: modernizacja Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze i innych szpitali w regionie, zwłaszcza onkologii, pediatrii i geriatrii, a także nowe centrum koordynacyjne dla służb ratowniczych i karetek pogotowia.

Dla czytelników MOZ wydawanej we Frankfurcie nad Odrą w Brandenburgii interesujące są projekty kolejowe, jak elektryfikacja transgranicznej linii Żagań-Forst, elektryfikacja linii od Kostrzynia w kierunku Krzyża, a także nowy tor łącznikowy z Kostrzynia do Zielonej Góry. Lubuskie chce też kupić osiem nowych pociągów z napędem hybrydowym. Poza tym chce rozwinąć 200-kilometrową sieć ścieżek rowerowych, m.in. budując odcinek wzdłuż Odry na polskim brzegu.

Inwestycje z własnych środków

Niektóre z projektów, jak modernizacja części tras kolejowych, ruszyła z własnych środków. Do województwa napływają też fundusze strukturalne, które nie zostały zablokowane. Autorka donosi, że Urząd Marszałkowski kilka dni temu zapowiedział przeznaczenie 30 mln złotych z tej puli przede wszystkim na remonty szkół podstawowych i przedszkoli. Także centrum ortopedyczne z listy „złotej 15” ma otrzymać część tych pieniędzy.

Więcej postów