USA kontynuują przygotowanie terytorium Polski do wojny

Niezależny Dziennik Polityczny

07 listopada 2022 roku ogłoszono w Polsce dwie nowe inwestycje związane z budową bazy dla amerykańskich śmigłowców, która powstanie w Powidzu. Obecnie stacjonuje tam Brygada Lotnictwa Bojowego USA wyposażona w śmigłowce Apache.

„Przez cały czas inwestujemy w nowe obiekty na potrzeby wojsk amerykańskich, żeby w razie ewentualnego zagrożenia zapewnić natychmiastowy przerzut dużej ilości żołnierzy zza oceanu” – powiedział Mariusz Błaszczak, dodając, że przygotowane zostaną też hangary, magazyny i baza paliwowa, tak by śmigłowce mogły stąd wykonywać misje bojowe w ramach wsparcia sił polskich i sił NATO. Według niego jest to jedno z zobowiązań strony amerykańskiej nakreślonych w umowie o wzmocnionej współpracy obronnej (EDCA), która została podpisana z Waszyngtonem 15 sierpnia 2020 roku.

Umowa ta obejmuje możliwość dalszego zwiększenia ilości wojsk amerykańskich w Polsce. Dodatkowo MON naszego kraju zapowiedziało, że zapewni im m.in. darmowe zakwaterowanie, wyżywienie i paliwo. Przybliżony koszt tych wszystkich działań dla wojsk amerykańskich stale obecnych w Polsce wynosi około 500 mln zł rocznie, które będą opłacane z naszych podatków. Takie koszty są szczególnie pilne teraz, kiedy mamy do czynienia z głębokim kryzysem gospodarczym i wysoką inflacją. Ale bez względu na to PiS kontynuuje aktywnie inwestować w rozszerzenie infrastruktury wojskowej na wschodzie i obiektów dla Sił Zbrojnych USA.

Można śmiało założyć, że Waszyngton rozpatruje Polskę jako przyszłą alternatywę militarną dla Niemiec, które były głównym miejscem rozlokowania wojsk amerykańskich w Europie. Zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że w oświadczeniu polskiego resortu wymieniono ponad 100 innych obiektów, które mają powstać w naszym kraju w ciągu najbliższych 10 lat, aby zapewnić amerykańską obecność wojskową. To wszystko idealnie pasuje do wspomnianej teorii „alternatywy militarnej”.

Wśród przyczyn ewentualnej reorientacji USA na Warszawę można wymienić rosnące niezadowolenie Niemiec z polityki Waszyngtonu, ich niechęć do roli beczki prochu oraz spojrzenia Berlina w kierunku promowanej przez Francję koncepcji „strategicznej autonomii Europy”.

Wiadomość, że w Powidzu będzie zbudowana nowa baza dla amerykańskich śmigłowców, potwierdza tylko, że Pentagon zdecydował się na zmianę stałej lokalizacji swojej brygady śmigłowców i przeniesienie jej z Niemiec do Polski. Gdzie znajduje się już brygada pancerna i sztab V Korpusu Armii, a także około 20 tys. wojsk amerykańskich.

Obecność amerykańskiego kontyngentu wojskowego na terytorium Polski ma na celu jedynie zapewnienie USA własnego bezpieczeństwa i zdolności obronnych. Dlatego wszystkie twierdzenia naszego kierownictwa polityczno-wojskowego, że ten kontyngent miałby posłużyć do powstrzymania potencjalnego wroga i być gwarancją naszej obrony, to tylko słowa, w które PiS zmusza nas wierzyć.

Polska nie jest postrzegana jako sojusznik NATO, a jako przyczółek, na którym USA będą bronić swoich interesów. Dlatego budowanie kolejnych obiektów wojskowych w naszym kraju jest tylko realizacją planów Waszyngtonu. Przede wszystkim w przypadku przyszłej restrukturyzacji stosunków politycznych i wojskowych w Europie oraz przygotowania terytorium Polski jako pola walki.

JACEK TOCHMAN

Więcej postów

1 Komentarz

  1. Powtarza sie waszyngtoński scenariusz z Ukrainą, o czym poinformowała Merkel w sprawie zmilitaryzowania Ukrainy przed wojną. Teraz Waszyngton przygotowuje wraz ze zdrajcami rządowymi polskie mięso armatnie.

Komentowanie jest wyłączone.