Zapytali Polaków o Kaczyńskiego i Tuska. Zaskakujące wyniki sondażu

Rywalizacja Jarosława Kaczyńskiego z Donaldem Tuskiem dominuje w polskiej polityce od 2005 r., gdy po wyborach parlamentarnych nie doszło do zapowiadanej wcześniej koalicji PO-PiS. Od tamtej pory obaj politycy stali się największymi przeciwnikami. Sytuacja zaczęła się zaogniać wraz ze zbliżającymi się kolejnymi wyborami parlamentarnymi. „Rzeczpospolita” zapytała Polaków, czy obaj politycy powinni już udać się na emeryturę i zostawić rządzenie młodym.

„Chodźmy Jarosławie na długi wspólny spacer, pogadamy o dawnych czasach. To dobra chwila, aby uwolnić Andrzeja i Rafała od naszych sporów i emocji. I nie musimy brać ochrony, ze mną będziesz bezpieczny” — napisał w 2020 r. Tusk, który nie był wówczas czynny w polskiej polityce. Szef PiS zaproszenia nie przyjął, a i lider PO niedługo później powrócił na scenę polityczną.

Wśród licznych przedwyborczych sondaży, „Rzeczpospolita” zadała tym razem inne pytanie. „Czy Pani/Pana zdaniem Donald Tusk i Jarosław Kaczyński powinni przejść na polityczną emeryturę i przekazać stery KO i PiS młodszym politykom?”

  Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo.   

Z badania przeprowadzonego przez SW Research dla rp.pl wynika, że większość respondentów popiera przejście na polityczną emeryturę dwóch najbardziej znanych (i aktywnych) szefów partii.

„Tak” odpowiedziało 66 proc. respondentów, a odpowiedzi „nie” udzieliło zaledwie 14,8 proc. badanych. 19,2 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

— Zdania, że Donald Tusk i Jarosław Kaczyński powinni oddać kierownictwo swoich partii młodszym politykom, jest trzech na czterech (74 proc.) badanych z dochodem w przedziale między 3 tys. a 4 tys. zł netto oraz nieco mniejszy odsetek (73 proc.) osób z miast liczących do 20 tys. mieszkańców — komentuje dla „Rzeczpospolitej” Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Donald Tusk ma obecnie 65 lat, a Jarosław Kaczyński 73 lata. Z najnowszego sondażu pracowni Estymator wynika, że obecnie Zjednoczona Prawica wygrałaby wybory parlamentarne, ale nie miałaby samodzielnej większości.

Źródło: Rzeczpospolita

ONET.PL

Więcej postów