Nowe przepisy podatkowe. Uderzą we właścicieli mieszkań

Niezależny dziennik polityczny

Właściciele mieszkań na wynajem nie będą już mogli uchylać się od płacenia podatku. Od początku marca notariusze mają przesyłać do skarbówki odpisy aktów notarialnych – informuje “Rzeczpospolita”.

Do marca tego roku fiskus nie miał informacji o podpisanej umowie najmu między właścicielem mieszkania a wynajmującym. Jeśli najemca nie zgłosił umowy do skarbówki, to unikał płacenia podatku. To jednak może się zmienić w wyniku nowelizacji ordynacji podatkowej.

Jak zwraca uwagę “Rz”, wynajmujący chcą się zabezpieczyć, więc oczekują do umowy o najmie okazjonalnym dodatkowo notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji i wyprowadzce pod wskazany adres, gdy ta umowa wygaśnie. I jest to bez znaczenia, czy wspomniana umowa najmu ma formę aktu notarialnego, czy nie.

Każda wiąże się ze zobowiązaniem podatnika do uiszczenia podatku. Obecnie – w formie ryczałtu – przypomina “Rz”.

Aby umowa najmu okazjonalnego była egzekwowalna, trzeba zgłosić ją do urzędu skarbowego właściwego dla siedziby wynajmującego, w terminie 14 dni od daty rozpoczęcia najmu.

Podatek za wynajęcie mieszkania

Tymczasem ordynacja podatkowa zakłada, że notariusze muszą przekazywać do Krajowej Administracji Skarbowej wszelkie akty notarialne, które są określane, jako “inne zdarzenia mogące spowodować powstanie zobowiązania podatkowego”.

A takim zobowiązaniem podatkowym jest m.in. wynajem mieszkania. Co to oznacza w praktyce? Jowita Pustuł, radczyni prawna, doradca podatkowy i adiunkt w Zakładzie Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego tłumaczy w rozmowie z “Rz”, że sami notariusze muszą ocenić, co może doprowadzić do “powstania zobowiązania podatkowego”.

– Ponieważ nie przesądzono, o jakie zobowiązanie chodzi, może to być dowolne zobowiązanie podatkowe, powstające na gruncie dowolnego podatku – oceniła Pustuł.

Notariusze zauważają jednak, że jeśli umowa najmu “nie będzie miała formy aktu notarialnego”, to nie będzie potrzeby wysyłania wypisów aktów do KAS.

laczego? Ponieważ w wyniku podpisania oświadczenia o poddaniu się egzekucji nie powstaje żaden obowiązek podatkowy. Obowiązek ten powstanie w umowie najmu tylko wtedy, gdy sama umowa będzie miała formę notarialną. Jeżeli więc zostanie podpisana między stronami zwykła umowa, to fiskus sam z siebie się o niej nie dowie – wskazuje “Rz”.

Najem zgłoszony do skarbówki

Jednakże właściciel powinien sam zgłosić umowę najmu do skarbówki w ciągu dwóch tygodni liczonych od dnia wynajęcia mieszkania.

Jest to niezbędne, żeby właściciel nie stracił praw związanych z oświadczeniami złożonymi przez najemcę. A to oznacza, że umowa najmu okazjonalnego przy zamiarze niepłacenia podatku nie ma zatem sensu – konkluduje “Rz”.

Źródło: money.pl

Więcej postów