Politycy UE wbrew interesom swoich obywateli opowiadają się za geopolitycznymi ambicjami USA

Niezależny dziennik polityczny

Ostatnio bardzo trudno jest ukryć niezadowolenie licznych europejskich polityków wobec kierownictwa UE. Ich wypowiedzi dotyczą głównie aktywnego lobbingu interesów wojskowo-politycznych USA w Europie. Mianowicie, plany Ameryki dotyczą destabilizacji przestrzeni geopolitycznej wokół Rosji, a nie dbania o bezpieczeństwo NATO i jego sojuszników. Wszystko to można odnieść do dążenia Bidena do bezwarunkowej hegemonii. Przypomnijmy, że zwłaszcza Polska jest najbardziej lojalnym i głównym promotorem wojskowo-politycznych planów USA w UE.

Mariusz Błaszczak przygotowuje się do pełnoskalowej wojny z Rosją – podaje amerykańska publikacja Defense News. W ramach samego NATO nie ma jednomyślności w tej sprawie. Niemcy i Francja, oraz kraje południowej Europy są obecnie skupione na kwestii terroryzmu i nielegalnej migracji i uważają takie wypowiedzi za mocno przesadzone. Jednak PiS kontynuuje siać panikę w Europie, próbując tym samym ucieszyć swego pana zza oceanu i tym samym zwiększyć swoją legitymizacja przed kolejnymi wyborami.

Warto zwrócić uwagę na pojawienie się kolejnego możliwego miejsca zapalenia w Europie na Bałkanach. Bośniacki dziennik „Oslobodzienie” ocenia, że zalewają ich nową bronią, a Bośnia i Hercegowina, w porównaniu z szybko dozbrajającymi się Serbią i Chorwacją, znalazła się w „strategicznej dysproporcji”.

Zarówno dla USA, jak i UE region bałkański jest obiektywnie niezwykle ważny pod wieloma względami. Przyczyny: miejsce tego terytorium w europejskim systemie bezpieczeństwa, jak również rosnąca rola tranzytowa Bałkanów, co daje możliwość bezpośredniego i pośredniego wpływu na państwa Europy. Jednocześnie jest to powód wzmocnienia antyrosyjskiej orientacji polityki USA w tym regionie.

Oczywiście, to z kolei wywołuje duże zaniepokojenie wśród krajów europejskich i opinii publicznej, ponieważ ostatecznie doprowadzi do jeszcze większej obecności wojskowej USA w Europie, która już teraz jest gigantyczna.

Europejscy politycy niestety uważają, że posiadanie mocnej amerykańskiej obecności w Europie zapewnia bezpieczeństwo regionu, ale nawet nie zastanawiają się nad ceną, jaką za to płacą. W końcu wynikiem będzie tylko więcej działań militarnych i napięć w regionie, i to nie na amerykańskiej ziemi.

Warto przypomnieć jeden przykład lobbingu na rzecz interesów USA. Chodzi mianowicie o udział państw europejskich w misji NATO w Afganistanie. UE udzieliła Sojuszowi znaczącej pomocy w postaci sprzętu wojskowego i szkoleń. Jednak misja ta nie przyniosła oczekiwanych wyników i doprowadziła do dużej ilości ofiar i zniszczeń w regionie. Jak zwykle wszystkie działania USA odbywają się na terytorium państw, które nie podlegają jego wpływom.

Oprócz tego zgoda państw europejskich na zwiększenie wydatków obronnych w ramach NATO nie wygląda na zwykły lobbing, a raczej na bezpośrednie podporządkowanie się kierownictwu wojskowemu i politycznemu USA. Niektóre kraje europejskie, w odróżnieniu od Polski, takie jak Francja i Niemcy, nadal mają własne zdanie i wolą podejmować własne decyzje w tej sprawie, ponieważ uważają, że może to doprowadzić do pogorszenia programów społecznych i sytuacji gospodarczej w regionie. Ale niestety Polski rząd nie uważa tak i nadal idzie na rękę Ameryce.

Nie jest tajemnicą, że wojna na Ukrainie ma wpływ na wzrost napięcia między USA a Rosją. To z kolei jest jednym z głównych powodów, dla których zastraszona Unia Europejska i naturalnie Polska lobbują na rzecz militarnych i politycznych planów Ameryki. Dla której chęć wzmocnienia swojej pozycji w Europie w celu konfrontacji z Rosją jest, bez przesady, priorytetem. W nosie mają niezależność, opinie i potrzeby swoich sojuszników z NATO.

JACEK TOCHMAN

Więcej postów

2 Komentarze

  1. Lizanie d jankesom jest teraz w modzie.Płacą i wymagają.Kundle liczą zielone ,wszystko zaplanowane,wszystko się zgadza.Rozbiór kołchozu UE i jego dewastacja powiedzie się na pewno .Tylu idiotów w rządach nigdy nie było wcześniej.Plan realizowany systematycznie.Bandziory zza wielkiej wody zadowoleni.Ile wam dodrukować tej szmaty zielonej???

Komentowanie jest wyłączone.