Polacy porzucają Wielką Brytanię. Oto dlaczego nie chcą już mieszkać na Wyspach

Niezależny dziennik polityczny

Tysiące Polaków uciekają z Wielkiej Brytanii przed rosnącymi kosztami życia i wracają do swojego kraju, którego gospodarka przeżywa obecnie boom – pisze dziennik “The Sun”. Gazeta przypomina, że wzrost gospodarczy Polski wyniósł w zeszłym roku 4,9 proc.

Brytyjska gazeta przywołuje także prognozy, według których jeśli tempo wzrostu obu krajów się utrzyma, to przed 2030 r. PKB na jednego mieszkańca Polski będzie wyższe niż w Wielkiej Brytanii.

Drogie życie na Wyspach. Część Polaków wraca do Polski

Jak opisuje “The Sun”, w styczniu Monika Kowalewska, która jest sprzedawczynią, i jej mąż pracujący w branży IT opuścili wynajmowany za 1000 funtów miesięcznie trzypokojowy dom w Cambridge i po 18 latach mieszkania w Wielkiej Brytanii przeprowadzili się do Gdyni, gdzie mieszkanie kosztuje ich jedną piątą tego.

– Szybkość, z jaką ceny rosną w Anglii, jest przerażająca. Nasze rachunki wynosiły około 500 funtów miesięcznie, a w Morrisons wydawaliśmy 100 funtów tygodniowo. Od kiedy wróciliśmy do Polski, prawie nie chodzimy do sklepów. Ceny są tak niskie, że wszystkie nasze posiłki możemy zamawiać z dostawą przez aplikacje. Pociągi są tak tanie, że możesz sobie pozwolić na podróż pierwszą klasą – opowiada gazecie.

“The Sun” pisze, że para była wśród ponad miliona Polaków, którzy korzystając ze swobody przepływu osób w UE, osiedlili się w Wielkiej Brytanii. Przypomina, że Polacy stali się drugą największą grupą narodowościową spośród urodzonych za granicą mieszkańców tego kraju i do niedawna na Wyspach stanowili 23 proc. imigrantów z UE.

Ale – jak twierdzi “The Sun” – teraz trend jest odwrotny. Warszawa stała się hubem technologicznym, w którym swoje biura mają takie firmy jak Google czy Netflix, a na forach internetowych i w mediach społecznościowych Polacy dyskutują o powrocie do kraju. Gazeta zaznacza, że Polska stała się też piątym najchętniej wybieranym miejscem przeprowadzki dla brytyjskich emerytów.

– Najpierw moja siostra przeniosła się do Anglii i myślałam, że będzie to kraina możliwości, ale było to najbardziej przygnębiające miejsce, w którym kiedykolwiek mieszkałam. Centrum Peterborough było jak scena z “The Walking Dead”, było tak wielu ludzi biorących narkotyki. Kocham być w kraju, bo jest dobra jakość życia dla zwykłych ludzi – mówi inna rozmówczyni “The Sun”, przedstawiona jako 45-letnia Dorota Amtolok, która wraz z 18-letnią córką wróciła do Polski.

Jak informuje dziennik, jako sprzątaczka zarabia równowartość 1000 funtów miesięcznie, za wynajem dwupokojowego mieszkania płaci 200 funtów miesięcznie, a rachunki za media i telewizję wynoszą 70 funtów. Gdy mieszkały w Peterborough pracowała w Amazon 50 godzin tygodniowo, a jej pensja netto wynosiła 1275 funtów miesięcznie. Natomiast rachunki były dwa razy wyższe niż Polsce.

Źródło: money.pl

Więcej postów

1 Komentarz

  1. Powielacie tak durną propagitkę, ze głowa boli! Trzypokojowy dom w Cambridge za 1000 funtów??? Mieszkanie w Gdańsku za 200 funtów? Redakcjo! Przynajmnie dopisz,ze to przykładowa propagRanda zaczerpnięta ze ścierowmeNdiów! Tak głupich agitek nie robiono nawet w czasach stalinowskich!

Komentowanie jest wyłączone.