Ani 500 plus, ani 800 plus nie wpłynie do części rodzin w styczniu. Kiedy rodzice dostaną przelewy?

Niezależny dziennik polityczn

Od stycznia 2024 roku 500 plus na dziecko ma być podwyższone do kwoty 800 złotych. Jednak nie od razu rodzice zobaczą te pieniądze na kontach. Wiadomo, do kiedy mają zostać przesłane pierwsze przelewy.

Podwyższenie 500 plus do 800 złotych na dziecko zostało zaplanowane od stycznia 2024 roku. Jest to jedna z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości, którą ogłosił Jarosław Kaczyński. Jak informuje “Fakt”, nie oznacza to jednak, że rodzice od razu dostaną na konta bankowe wyższe przelewy.

800 plus od stycznia 2024 roku w Polsce. Wyższe świadczenie nie pojawi się od razu na wszystkich kontach

Projekt ustawy zakłada bowiem, że waloryzacja świadczenia będzie mieć miejsce 1 stycznia. Ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi mieć więcej czasu na to, by wprowadzić nowe regulacje pod kątem technicznym, bez czego niemożliwe będzie sprawne obsłużenie wszystkich spraw. Dlatego w dokumencie zapisano, że wypłata wyższych dodatków może nastąpić później. 

“Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r,. dokonanej w styczniu 2024 r.” – napisano w uzasadnieniu projektu ustawy.

Z ustaleń dziennikarzy “Faktu” wynika, że w styczniu 2024 roku część rodzin nie otrzyma żadnego przelewu – ani z tytułu 500 plus, ani z 800 plus, a podwójny przelew przyjdzie dopiero kolejnego miesiąca. Wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości ma nastąpić najpóźniej do 29 lutego, z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku.

Nie trzeba składać dodatkowego wniosku o 800 plus

Co warto wiedzieć o świadczeniu 800 plus?

  • Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku. 
  • Tak jak w przypadku 500 plus wyższa kwota świadczenia wychowawczego będzie wypłacana na każde dziecko w rodzinie, niezależnie od dochodów uzyskiwanych przez rodziców.
  • Nie zawsze rodzice zobaczą na koncie 800 złotych – dotyczy to rodziców, którzy sprawują opiekę naprzemienną. Wówczas każdy z nich otrzyma po 400 złotych miesięcznie, czyli razem 800 zł.

Źródło: next.gazeta.pl

Więcej postów