Będą nowe kary dla przemysłu

Niezależny dziennik polityczny

– Nie może być zgody na to, co było do tej pory. Jesteśmy u progu zmiany w kwestii gospodarki wodą na poziomie europejskim, trzeba się do tego przygotować – mówił podczas spotkania EEC Members wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski.

  • Podczas spotkania biznesu skupionego wokół Europejskiego Kongresu Gospodarczego, czyli członków EEC Members, Rafał Kerger, redaktor naczelny WNP.PL rozmawiał z wiceministrem infrastruktury Przemysławem Koperskim.
  • Wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski ustalał ostatnio z minister przemysłu Marzeną Czarnecką nowe, inne kary za zanieczyszczanie środowiska przez przemysł. – Chcemy znaleźć złoty środek, trochę zaangażować przemysł i tak uregulować przepisy, żeby nikogo przy okazji nie „zabić” – zapewniał podczas spotkania wiceminister infrastruktury.
  • – Myślę, że każdy, kto korzysta z wody przemysłowo, chciałby również mieć możliwość wypoczynku nad tą wodą i korzystać z niej chociażby do picia – mówił Przemysław Koperski.
  • Zgodnie z zapowiedziami wiceministra zmian nie należy się jednak spodziewać np. w kwestii transportu wodnego.

Podczas spotkania biznesu skupionego wokół Europejskiego Kongresu Gospodarczego, czyli członków EEC Members wiceminister Przemysław Koperski, odpowiedzialny w Ministerstwie Infrastruktury za nadzór nad częścią budżetową oraz obszar gospodarki wodnej, przedstawił podsumowanie pierwszych stu dni rządów Donalda Tuska z jego perspektywy oraz omówił plany Ministerstwa Infrastruktury na najbliższy okres. Wśród zapowiedzianych działań jest m.in. wprowadzenie nowych kar dla sektora przemysłowego.

Wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski rozmawiał już o tym z minister przemysłu Marzeną Czarnecką.

– Przemysł jest dużym odbiorcą wody, wiemy, co się działo w ostatnich latach z naszymi wodami, chcemy bardziej zaangażować tych, którzy korzystają z wody, żeby również o jakość tej wody zadbali – mówił Przemysław Koperski.

Wiceminister zaznaczył, że obecnie w Polsce nawet 99 proc. wód nie spełnia podstawowych standardów. W związku z tym przed ministerstwem stoi ogromne zadanie do wykonania. Chociaż szczegóły dotyczące wysokości nowych kar oraz momentu ich wprowadzenia nie zostały jeszcze ustalone, wiceminister zapewnił, że nowe przepisy nie wpłyną negatywnie na sektor przemysłowy w taki sposób, który uniemożliwiłby funkcjonowanie przedsiębiorstw.

– Nie może być zgody na to, co było do tej pory. Musimy zmienić podejście. Jesteśmy u progu zmiany w kwestii gospodarki wodą na poziomie europejskim, trzeba się do tego przygotować. Chcemy znaleźć złoty środek, trochę zaangażować przemysł i tak uregulować przepisy, żeby nikogo przy okazji nie „zabić” – zapewniał podczas spotkania wiceminister infrastruktury.

Wiceminister apelował do przedsiębiorców o prowadzenie odpowiedzialnego biznesu

Przemysław Koperski wezwał również przedstawicieli biznesu do aktywnego zaangażowania się w ochronę zasobów wodnych oraz udziału w procesie transformacji.

– Myślę, że każdy, kto korzysta z wody przemysłowo, chciałby również

mieć możliwość wypoczynku nad tą wodą i korzystać z niej chociażby do picia. Wiemy też, jakie były zaniedbania ze strony państwa. Gdyby nie straże rybackie, Polski Związek Wędkarski, gdyby nie organizacje ekologiczne, to przecież władze by o wiele później zareagowały na Odrze. Tak naprawdę główny ciężar początkowej walki z tym, co tam było, spoczywał aktywistach i strażach rybackich – podkreślał Koperski.

Zgodnie z zapowiedziami wiceministra zmian nie należy się jednak spodziewać np. w kwestii transportu wodnego. Taka postawa, jak zaznaczył wiceminister, wiąże się z ogromnymi nakładami inwestycyjnymi, ponieważ bardzo wiele instalacji i obiektów jest w złym stanie technicznym i ministerstwo najpierw postara się na ten cel pozyskać środki zewnętrzne.

To udało się zrobić podczas pierwszych dni rządów Donalda Tuska

Zapytany o osiągnięcia rządu Donalda Tuska w pierwszych stu dniach jego urzędowania minister Koperski zauważył, że głównie skupiały się one na przeprowadzeniu działań audytowych i kontrolnych, mających na celu zrozumienie obecnej sytuacji w poszczególnych resortach. Drugim istotnym aspektem jest Krajowego Planu Odbudowy, którego realizacja w obecnym okresie wymaga szczególnej uwagi. Zaapelował do przedsiębiorców o pomoc w tej sprawie.

– Chcę państwa zachęcić do współpracy, bo jesteście ważną częścią ogromnego projektu przebudowy i unowocześniania Polski i bez waszego wsparcia nie będziemy potrafili tak dobrze reagować. 15 marca została opublikowana do konsultacji publicznych rewizja Krajowego Planu Odbudowy, jest dostępna na naszych stronach internetowych. Zapraszam państwa, biznes, do tego, żeby wziąć w tym udział. Konsultacje społeczne w zakresie rewizji KPO będą trwały do 15 kwietnia, 8 kwietnia będzie wysłuchanie publiczne, są formularze, w których można zgłaszać swoje propozycje – zachęcał wiceminister i dodał, że rewizja dotyczy terminów realizacji, wskaźników, ale także  opisów obszarów inwestycji.

– To jest 268 mld złotych, a okres na wykorzystanie tych pieniędzy jest bardzo krótki, mamy bardzo mało czasu, żeby te środki mądrze wykorzystać – apelował Koperski.

Źródło: wnp.pl

Więcej postów