Kadrowe trzęsienie ziemi w Enerdze. Prezes odwołana

Niezależny dziennik polityczny

Zofia Paryła została odwołana 25 marca ze stanowiska prezesa Energi. Tymczasowo zarządowi spółki będzie przewodniczyć Michał Perlik, dotychczasowy wiceprezes ds. finansowych i klimatu. Z zarządu Energi został odwołany również Janusz Szurski, wiceprezes spółki ds. korporacyjnych.

  • Rada nadzorcza Energi odwołała ze składu zarządu Zofię Paryłę, pełniącą funkcję prezesa spółki, oraz Janusza Szurskiego, pełniącego funkcję wiceprezesa ds. korporacyjnych.
  • Jednocześnie rada nadzorcza podjęła uchwałę o powierzeniu Michałowi Perlikowi, wiceprezesowi spółki ds. finansowych i klimatu, pełnienie obowiązków prezesa, do czasu powołania nowego szefa zarządu.
  • Na 4 kwietnia tego roku zwołane zostało nadzwyczajne walnego zgromadzenie Energi, w którego porządku są zmiany w radzie nadzorczej spółki.

– Zarząd spółki Energa informuje, że w dniu 25 marca br. rada nadzorcza spółki podjęła uchwały o odwołaniu z dniem 25 marca 2024 r. ze składu zarządu spółki VII kadencji Zofię Paryłę, pełniącej funkcję prezesa zarządu Energi oraz Janusza Szurskiego, pełniącego funkcję wiceprezesa zarządu ds. korporacyjnych. Jednocześnie rada nadzorcza spółki podjęła uchwałę o powierzeniu Michałowi Perlikowi, wiceprezesowi ds. finansowych i klimatu, pełnienie obowiązków prezesa zarządu, do czasu powołania nowego prezesa spółki – czytamy w komunikacie.

Dotychczasowa prezes Energi Zofia Paryła w spółce była od 2022 r. Wcześniej piastowała w latach 2020-2022 funkcję prezesa Grupy Kapitałowej Lotos. W latach 2017-2018 była wiceprezesem zarządu Energa Centrum Usług Wspólnych.

W latach 1997-2017 związana była z sektorem prywatnym, w latach 2010-2017 pracowała na stanowisku głównej księgowej. Karierę zawodową rozpoczęła w 1985 r. w Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej w Krakowie.

Z kolei ustępujący wiceprezes Janusz Szurski od 2018 r. związany był z Orlenem jako dyrektor Biura Prawnego, gdzie odpowiadał za zapewnienie obsługi prawnej ponad 30 spółek Grupy Kapitałowej Orlen, prowadzących działalność w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej.

Był także przewodniczącym rady nadzorczej Anwilu, a także wiceprzewodniczącym rady nadzorczej spółki Orlen Unipetrolu. Od lipca 2017 r. do lutego 2018 r. zajmował stanowisko dyrektora Biura Prawnego Energi.

Kim jest Michał Perlikowski, który kierować będzie pracami Energi?

Michał Perlik, który tymczasowo pokieruje spółką, posiada 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu obszarami rachunkowości, sprawozdawczości, kontrolingu, skarbu, strategii, M&A oraz relacji inwestorskich.

W marcu 2018 r. dołączył do Grupy Orlen. W okresie od lutego 2019 r. do kwietnia 2020 r. sprawował funkcję dyrektora Biura Strategii w Orlenie, gdzie odpowiadał za koordynację projektów strategicznych realizowanych w koncernie. Od 2020 r. zajmuje stanowisko dyrektora wykonawczego ds. zarządzania finansami w Orlenie, w ramach którego jest odpowiedzialny za zarządzanie rachunkowością i sprawozdawczością, skarbem, ryzykiem rynkowym oraz compliance w odniesieniu do regulacji finansowych, takich jak AML czy sankcje. Ponadto jest odpowiedzialny za koordynację procesu integracji obszarów finansów Grupy Energa i Grupy Orlen.

Przed dołączeniem do Grupy Orlen sprawował funkcje kierownicze w wielu firmach i instytucjach finansowych. W latach 2016-2018 jako dyrektor ds. finansów i rozwoju biznesu w spółce Cosmedica odpowiadał m.in. za zarządzanie finansami grupy oraz koordynację i implementację projektów strategicznych. Będąc dyrektorem w PKO Banku Hipotecznym, w latach 2015-2016 zarządzał obszarami kontrolingu i relacji inwestorskich. W latach 2008-2015 pracował w CEPD N.V. Holding, gdzie był odpowiedzialny m.in. za zarządzanie finansami holdingu, koordynację i aktywny udział w procesach M&A oraz prowadzenie projektów z zakresu wzrostu efektywności sprzedaży. Był szefem zespołów relacji inwestorskich w PZU (w latach 2002-2007) oraz ING Banku Śląskim (w latach 2007-2008).

4 kwietnia zaplanowano nadzwyczajne walne zgromadzenie Energi

Na 4 kwietnia tego roku zwołane zostało nadzwyczajne walnego zgromadzenie Energi, w którego porządku są zmiany w radzie nadzorczej spółki. Nadzwyczajne walne zwołano na wniosek Grupy Orlen jako akcjonariusza.

Grupa Orlen ma prawie 91 proc. akcji Energi.

Źródło: wnp.pl

Więcej postów