Polacy w niebezpieczeństwie. Policja ostrzega

Poszczególne kraje UE nie są już w stanie zapanować nad liczbą uchodźców, którzy szturmują nasz kontynent. A europejska policja alarmuje, że coraz więcej imigrantów radykalizuje się i daje wciągać w zbrodniczą działalność islamskich terrorystów.

I to oni mogą być w najbliższym czasie ogromnym zagrożeniem! „Są powody, by spodziewać się, że terroryści ponownie zaatakują” – ostrzega Europol w opublikowanym właśnie raporcie.

– Wśród imigrantów faktycznie są osoby albo już zradykalizowane, albo na radykalizację podatne – mówi Faktowi prof. Katarzyna Pachniak (49 l.), kierująca Katedrą Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W jej ocenie może to być spowodowane frustracją osób, które przybyły do Europy w poszukiwaniu lepszego życia. – Wyobrażają sobie, że od razu będzie tu praca, komitet powitalny na granicy. Dopiero na miejscu okazuje się, że jest inaczej – przyznaje prof. Pachniak.

Sytuacja staje się coraz poważniejsza. Tylko w 2015 roku do Europy przybyło ponad 600 tys. imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. A w tym liczba nowych uchodźców może wzrosnąć nawet o kolejny milion.

Europejskie służby ostrzegają, że część imigrantów jest werbowana przez terrorystów i wykorzystywani są oni do przeprowadzania kolejnych ataków – w tym jako zamachowcy samobójcy. Zdaniem Europolu na celowniku islamskich fanatyków jest m.in. Francja, gdzie może wkrótce dojść do ponownych ataków. Właśnie nad Sekwaną w połowie listopada doszło do krwawego zamachu, w którym życie straciło 130 osób.

By szybciej zbierać informacje o potencjalnych zagrożeniach i lepiej zapobiegać atakom, Europol uruchomił Europejskie Centrum Antyterrorystyczne. Pracuje w nim ponad 40 funkcjonariuszy i oddelegowanych ekspertów z krajów unijnych.

Europol czyli Europejski Urząd Policji to elitarna, policyjna agencja Unii Europejskiej z siedzibą w Hadze. W 2014 r. zatrudniała 912 osób. – Koordynuje działania europejskich służb w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej: handlu ludźmi, narkotykami oraz terroryzmowi – mówi były rzecznik policji, Mariusz Sokołowski (43 l.). Obecnie w Europolu służy kilku Polaków. Na czele agencji stoi Rob Wainwright z Wielkiej Brytanii.

ŁUKASZ MAZIEWSKI

Więcej postów

1 Komentarz

  1. Po co tworzyc kolejny urzad ..na ,ktory trzeba wydawac niemale pieniadze ..to jakies SZALENSTWO!!!!! Policja w zadnym z krajow UE nie robi nic…nie karze sprawcow tylko ofiary..a tu co ? mydlenie oczu? ze niby ta policja europejska bedzie zapobiegac terorysta. nie prosciej bylo by to wylapywac skazywac i deportowac????

Komentowanie jest wyłączone.