Müller: Polska wyśle do Niemiec oficjalną notę w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard

– Polska wyśle do Niemiec oficjalną notę w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard – poinformował w poniedziałek w programie “Gość Wiadomości” w TVP Info rzecznik rządu. Piotr Müller dodał, że taki dokument zostanie skierowany do Berlina “w najbliższych dnia”.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział w TVP Info, że Polska wyśle do Niemiec oficjalną notę w sprawie przekazania Ukrainie polskich czołgów Leopard. Zaznaczył, że działania i zabiegi dyplomatyczne są prowadzone w ramach koalicji państw, które wspierają Ukrainę w wojnie z Rosją.

Müller podkreślił, że stanowisko Niemiec w sprawie dostaw czołgów dla Ukrainy zmienia się, ale “zajmuje to bardzo dużo cennego dla Ukrainy czasu”.

Rzecznik rządu podkreślił w programie “Gość Wiadomości”, że presja dyplomatyczna ma sens. 

Formalnie będziemy notę dopiero kierować, bo pamiętajmy, że chcemy to zrobić w ramach koalicji państw, ale najpierw rozmowy dyplomatyczne. Wysyłanie formalnej noty będzie możliwe w momencie, gdy dyplomatycznie zostanie to uzgodnione. Chcemy to zrobić wspólnie

– mówił Piotr Müller. W ostatnich dniach kilka europejskich państw, w tym Polska, zadeklarowało gotowość do wysłania leopardów na Ukrainę. Do tej pory brakowało jednak zgody niemieckich władz.

W niedzielę w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI niemiecka ministerka spraw zagranicznych Annalena Baerbock zapowiedziała, że jeśli Polska wystąpi do Niemiec o zgodę, Berlin nie będzie się temu sprzeciwiać. Polskie władze przekazały, że taki wniosek zostanie wkrótce wysłany, ale podkreślają jednocześnie, iż Polska przekaże czołgi bez względu na stanowisko Niemiec.

Więcej postów

1 Komentarz

  1. Proszę bardzo, jak ten rząd uparcie walczy o interesy Ukrainy. O interesy Polski w Brukseli nie walczył, byli “miękiszonami”. Jak wychodzi z tej dziwacznej polityki to nie jest polski rzą a żydowsko-ukraiński

Komentowanie jest wyłączone.