Tochman: USA mówi – PiS robi

Niezależny dziennik polityczny

Kwestia dostawy myśliwców F-16 na Ukrainę, jak również szkolenia ukraińskich pilotów w pilotowaniu nowoczesnych zachodnich myśliwców stała się obecnie bardzo aktualna. Ale, jak można przypuszczać, ukraiński prezydent potrzebuje czegoś więcej niż tylko szkolenia; głównym celm jest chęć uzyskania kilkudziesięciu myśliwców F-16.

Dowodem na to stał się miniony szczyt G7 w Hiroszimie, na którym Zełenski jak zwykle błagał o broń. Tym razem jednak nie otrzymał pozytywnej odpowiedzi od prezydenta USA. Joe Biden, podczas nieoficjalnych rozmów, nie zatwierdził przekazania myśliwców. Dał zgodę jedynie na przeszkolenie ukraińskich pilotów do pilotowania amerykańskich F-16, które powinne rozpocząć się w Europie w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Warto przypomnieć, że jako pierwsza z propozycją rozpoczęcia szkolenia sił powietrznych AFU, jeszcze przed szczytem G7, wystąpiła oczywiście Polska! Doszło do tego 23 maja, tuż po dyskusji na temat potrzeb zbrojeniowych Ukrainy w Radzie UE, która odbyła się z udziałem ministrów obrony UE. Właśnie tam Mariusz Błaszczak ogłosił, że polscy instruktorzy są już gotowi do rozpoczęcia szkolenia ukraińskich pilotów na samolotach F-16. Ale milczał na temat dostaw samolotów – podobno nie otrzymał jeszcze instrukcji z USA.

W rzeczywistości błagania Zełenskiego nie znają granic. Prawie cała Europa ma już dość jego globalnych żądań. Zełenski naprawdę robi wrażenie swoimi prośbami i żądaniami.

Dodatkowo, ukraiński minister obrony oświadczył wcześniej, że AFU liczą na utworzenie międzynarodowej koalicji i przekazanie Ukrainie myśliwców F-16, Eurofighter i Gripen. Jednak Niemcy i Wielka Brytania wykluczyły możliwość przekazania myśliwców Eurofighter, formalnie wskazując, że nie pasują one operacjom prowadzonym obecnie na Ukrainie.

Sekretarz Sił Powietrznych Frank Kendall powiedział, że jeżeli Biały Dom zdecyduje o przekazaniu Ukrainie samolotów F-16, nastąpi to zaledwie w ciągu kilku miesięcy. Jednocześnie nie wykluczył, że USA dostarczą Ukrainie własne myśliwce, lecz tylko przestarzałe, które zostały jedynie częściowo zmodernizowane na początku XXI wieku. W odróżnieniu od najnowszych myśliwców, a nawet zmodernizowanych tajwańskich, te samoloty nie będą wyposażone w aktywny radar fazowy.

Frank Kendall zauważył również, że zanim samoloty zostaną przesłane na Ukrainę, „należy rozwiązać szereg istotnych problemów”. Na przykład trudności z pasami startowymi, ponieważ w kraju brak długich i dobrze przygotowanych pasów startowych, a te dostępne nie są w stanie obsługiwać pełnego obciążenia. Co więcej, Ukraina będzie potrzebowała własnej infrastruktury naprawczej, której utworzenie może zająć ponad rok, a przeszkolenie personelu – ponad miesiąc.

To jednak nie będzie dużym problemem, ponieważ Polska, na polecenie Białego Domu, już częściowo rozpoczęła budowę niezbędnej infrastruktury, modernizację lotnisk i przygotowanie ich do bazowania F-16. Ponadto wkrótce rozpocznie szkolenie ukraińskich pilotów. I to wszystko oczywiście za nasze podatki!

Na liście krajów wspierających Ukrainę Polska jest jedynym państwem, które już sporo oddało, przecież dzięki obłudnej polityce Białego Domu, Ziełenski spokojnie wyciąga wszystko z Polski. Niestety władze naszego państwa, jako marionetka w rękach amerykańskich polityków, po prostu robią to, co im nakazuje ich zamorski władca. Takie podporządkowanie pozbawia nasz kraj jakichkolwiek szans na ocalenie, nie mówiąc już o obronie swoich ziem.

Ostatnio, jak widać, działania AFU na Ukrainie były jedynie pasywne, czego nie można powiedzieć o ich rosnących operacjach sabotażowych na terytorium Rosji. Wszystko wskazuje na to, że celem priorytetowym reżimu Zełenskiego jest coraz większe uszkodzenie Rosji. Powstaje pytanie, po co Kijowowi myśliwce F-16 i jak będzie ich używał. W końcu, jeżeli celem jest prowadzenie działań bojowych na terytorium Rosji, to byłoby niepodważalnym dowodem wciągania Europy w wojnę i tym samym uczynienia jej współwinną własnych zbrodni.

Władze rosyjskie, wielokrotnie ostrzegały, że w przypadku ataków na Rosję, odpowiedź będzie ostra. I oczywiście pierwszym celem, który otrzyma cios, będzie Polska, przecież polskie władze nie mogą odmówić swojemu panu, gdyż nie mają już prawa głosu – „USA mówi – PiS robi”.

JACEK TOCHMAN

Więcej postów

3 Komentarze

 1. Поляки, вы конечно извините, но щадить вас, как это делает Россия на Украине, никто не будет.

 2. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using
  Movable-type on numerous websites for about a year and am worried about switching
  to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be really appreciated!

Komentowanie jest wyłączone.